مسئولان وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان امارت اسلامی از روند خروج شهروندان افغانستان توسط کشورهای بیرونی انتقاد می‌کنند و می‌گویند که این کشورها با تشویق شهروندان افغانستان برای خروج از کشور، در امور داخلی افغانستان مداخله می‌کنند.

محمدارسلاح خروتی، معین وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان، امروز در یک نشست خبری در کابل، می‌گوید که شماری از کشورها با پذیرفتن پناهنده‌گی شهروندان افغانستان و بیرون‌کردن آنان از کشور، خلاف قوانین بین‌المللی عمل می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

معین وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان تشویق افغان‌ها برای خروج از کشورشان را تبلیغ سوء می‌خواند و آن را مداخله در امور زندگی اتباع این کشور عنوان می‌کند. او تأکید می‌کند که جهان باید به اراده و تصمیم مردم افغانستان احترام بگذارند.

در همین حال، ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست رئیس‌الوزرای امارت اسلامی در نشستی به‌ مناسبت دوساله‌گی توافق‌نامۀ دوحه در کابل، از شهروندان می‌خواهد که به‌جای مهاجرت به کشورهای بیگانه، در افغانستان بمانند و برای پیش‌رفت کشور تلاش کنند.

برادر تأکید می‌کند که افغانستان به جوانان آموزش‌دیده نیاز دارد و آنان باید با مسلک و توانایی‌های خود، کشورشان را از بحران کنونی بیرون می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، روند مهاجرت افغان‌ها به بیرون از کشور افزایش یافته است. در گزارشی از روزنامۀ نیویارک تایمز آمده است که تنها در چهار ماه گذشته، بیش از یک میلیون شهروند افغانستان به‌دلیل فقر و بیکاری به ایران مهاجر شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: