نیویورک تایمز، گزارش داده است که پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تسلط امارت اسلامی بر این کشور، میلیون‌ها تن به‌دلیل بحران اقتصادی مهاجر شده‌اند. به نقل از گزارش، درآمدها در این کشور ناپدید، تهدید گرسنه‌گی گسترده‌تر و کمک‌های مالی به این کشور نیز متوقف شده است.

در گزارش آمده است که بیش از یک میلیون شهروند افغانستان از ماه اکتوبر ۲۰۲۱ تا پایان جنوری ۲۰۲۲، تنها به جنوب غرب افغانستان مهاجر شده‌اند. سازمان‌های امدادرسان گفته‌اند که به‌طور تخمینی روزانه ۴ تا ۵ هزار شهروندان افغانستان وارد ایران می‌شوند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نیویورک تایمز گفته است که بیش‌تر این مهاجرت‌ها به‌دلیل بحران اقتصادی انجام شده؛ اما اقدامات امارت اسلامی از جمله وضع محدودیت بر زنان و ترس از مجازات، بر فوریت ترک کشور افزوده است.

دیوید منسفیلد، پژوهش‌گری که موضوع مهاجرت شهروندان افغانستان را دنبال کرده است، افزوده که میزان مهاجرت از افغانستان به ایران و پاکستان در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، چهار برابر افزایش یافته است.

در این گزارش تأکید شده که افزایش مهاجرت‌ از افغانستان، در منطقه و سراسر اروپا هشدارهایی را به‌میان آورده است و بیم تکرار بحران مهاجرت میلیون‌ها شهروند سوریه در سال ۲۰۱۵ وجود دارد. در گزارش گفته شده است که با آمدن بهار و آسان‌ترشدن مسیرهای مهاجرت، امکان افزایش این روند وجود دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که اتحادیۀ اروپا برای مهار بحران مهاجرت از افغانستان در منطقه، کمک بشردوستانۀ یک میلیارد دالری را برای افغانستان و کشورهای میزبان مهاجران تعهد کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: