به تازه‌گی سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) از وضعیت بی‌جاشده‌گان داخلی در افغانستان نگرانی کرده است. این نهاد بین‌المللی در توییترش نوشته که سرما در حالی در افغانستان فرا رسیده است که خانواده‌های بی‌جاشده در وضعیت وخیم به‌سر می‌برند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت تأکید کرده است که این نهاد برای بهبود وضعیت بی‌جاشده‌گان داخلی در افغانستان، به کمک‌های بشردوستانه‌اش ادامه می‌دهد. این سازمان گفته است: «IOM کمک‌های بشردوستانۀ خود را برای ارائۀ کیت‌های زمستانی اضطراری به افراد نیازمند گسترش می‌دهد.»

در همین حال، شماری از بی‌جاشده‌گان داخلی که خشک‌سالی آنان را از مناطق اصلی زنده‌گی‌شان آواره کرده است، از وضعیت دشوار در فصل سرما سخن می‌زنند. بی‌جاشده‌گان داخلی می‌گویند که با وجود فصل سرما، هنوز کمک بشردوستانه دریافت نکرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

زهرا، یک تن از بی‌جاشده‌گان داخلی، می‌گوید: «ما هیچ چیزی با خود نداریم، نه گندم داریم نه روغن داریم. خانۀ ما دروازه ندارد. نه بوت داریم و نه چیزی برای سوختاندن.»

دُرمحمد، یک تن دیگر از بی‌جاشده‌گان داخلی، نیز می‌گوید: «به ما کسی کمک نکرده است. وضعیت زنده‌گی ما خیلی خراب است، همین حالا فرزندان خود را به فروش انداخته‌ام.»

خواستیم دیدگاه مسئولان وزارت امور مهاجران و عودت‎کننده‌گان را نیز در گزارش داشته باشیم؛ اما مسئولان این وزارت به تماس‌های ما پاسخ ندادند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

نگرانی‌های از وضعیت بی‌جاشده‌گان داخلی افغانستان در حالی مطرح می‌شود که براساس آخرین گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت، در سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۶۷۰ هزار تن به‌دلیل جنگ و خشک‌سالی از مناطق‌شان آواره شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: