سازمان جهانی مهاجرت می‌گوید که سال ۲۰۲۱ میلادی برای شهروندان افغانستان سال دشوار و رنج‌آور در زمینۀ مهاجرت بوده است. به گفتۀ این سازمان صدها هزار شهروند  این کشور از خانه‌های خود آواره یا هم به بیرون از کشور مهاجر شده‌اند.

این سازمان روز گذشته در توییترش نوشته است که در سال ۲۰۲۱ که امروز به پایان می‌رسد، صدها هزار شهروند افغانستان با دشواری‌های مهاجرت به بیرون از کشور روبه‌رو و در عین حال، حدود یک میلیون دیگر دوباره به کشور برگشتانده شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

انتونیو ویتورینو، رئیس سازمان جهانی مهاجرت ماه گذشته هشدار داده بود که جنگ دوام‌دار، فقر و ناداری و شرایط ناگوار اقلیمی، افغانستان را در معرض فروپاشی قرار می‌دهد و اگر در این زمینه توجه نشود، فاجعۀ انسانی در این کشور رخ خواهد داد.

از سویی دیگر، سازمان ملل متحد می‌گوید که پیش از تسلط امارت اسلامی به افغانستان، شمار بی‌جاشده‌گان ناشی از جنگ در این کشور تا ماه جولای ۲۰۲۱ به بیش از ۲۵۰ هزار تن می‌رسید که شمار مجموعی بی‌جاشده‌گان را به سه‌ونیم میلیون تن رساند.

با این حال، پاتریشیا گاسمن، مسئول بخش آسیا در سازمان ملل گفته است که هرچند وضعیت امنیتی در افغانستان خوب است، اما گرسنه‌گی زنده‌گی میلیون‌ها کودک را در این کشور تهدید می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مسئولان وزارت مهاجران و عودت‌کننده‌گان امارت اسلامی می‌گویند که  اکنون حدود یک میلیون بی‌جاشدۀ داخلی در کشور وجود دارد که براساس برنامه‌های دست‌داشته، کمک‌های اولیه برای‌شان توزیع می‌شود.

پیش از این نیز، مسئولان امارت اسلامی با هم‌کاری شماری از نهادهای امدادرسان، بی‌جاشده‌گانی که در پی جنگ‌ها به کابل آواره شده بودند را دوباره به ولایت‌های‌شان فرستاد.

در سال ۲۰۲۱ در شماری بسیاری از ولایت‌ها، افزون بر جنگ و ناامنی، هزاران خانواده به‌دلیل خشک‌سالی نیز از یک منطقه به منطقۀ دیگر بی‌جا شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: