هم‌زمان با سقوط دولت پیشین و روی‌کارآمدن امارت اسلامی، بسیاری از شهروندان کشور در تلاش‌اند از هر راه ممکن به کشورهای دیگر پناهنده شوند. اما شکایت‌هایی وجود دارد که کمیشن‌کاران در بدل پول هنگفت برای درخواست‌کننده‌گان ویزا/روادید و تکت تهیه می‌کنند.

با آن‌که شهروندان می‌کوشند با پرداخت پول هنگفت در بدل ویزا و تکت کشورهایی چون ایران و پاکستان از راه‌های زمینی و هوایی سفر کنند، اما از بهای بلند ویزا و تکت‌ که از سوی کمیشن‌کاران تهیه می‌شود، شکایت می‌کنند و می‌گویند که آنان از مجبوریت مردم استفاده می‌کنند و در بدل پول هنگفت به مردم ویزا و تکت تهیه می‌کنند.

یکی از درخواست‌کننده‌گان ویزای ایران که به سفارت این کشور در کابل مراجعه کرده است می‌گوید، به‌دلیل این‌که کمیشن‌کاران از او پول هنگفت درخواست کرده، او نتوانسته‌ است از این‌جا ویزا بگیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این درخواست‌کنندۀ ویزای ایران که نخواست هویتش فاش شود، به سلام‌وطندار می‌افزاید که به همین دلیل او به کندهار می‌رود و از آن‌جا ویزای ایران را می‌گیرد. «این‌جا همه قصاب هستند، مردم را کلاً حلال می‌کنند، تمام پول‌ها‌ی‌شان را می‌گیرند. ویزای هوایی ۴۰۰ تا ۵۰۰ دالر و زمینی ۳۰۰ دالر می‌شود.»

در همین حال، ظهیرالدین، مسئول یکی از شرکت‌های سیاحتی در شهر کابل، با انتقاد از کمیشن‌کاران می‌گوید که آنان کار قانونی شرکت‌های سیاحتی را مختل کرده‌اند و به درخواست‌کننده‌گان با گرفتن پول هنگفت ویزا و تکت تهیه می‌کنند. به گفتۀ او، کمیشن‌کاران هر ویزا را در بدل ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار افغانی تهیه می‌کنند.

ظهیرالدین می‌افزاید، «متقاضی داریم، اما بدبختانه مثل سابق نمانده و نیست و متأسفانه همه‌چیز را بازار سیاه خراب کرده است. به‌طور مثال ما وقتی که یک ویزا را به یک متقاضی تمام کارش را تمام می‌کنیم، بدون این‌که ما تکت و ویزا را از طریق تماس با کمپنی بوک کنیم. بدبختانه بازار سیاه با نرخ دالری تکت را وقت‌تر بوک می‌کند و همه‌چیز را خراب می‌کند و داروندار مردم را می‌گیرند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ظهیرالدین از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهد که سهولت‌ها را برای شرکت‌های سیاحتی و شهروندان آماده کنند و جلو فعالیت‌های بازار سیاه را بگیرند.

یک تن از کمیشن‌کاران بدون ذکر نامش به سلام‌وطندار می‌گوید، آنان هر ویزای فوری که به شهروندان تهیه می‌کنند؛ چون در زمان بسیار اندک صادر می‌شود، مجبور هستند در بدل آن پول هنگفت بگیرند. «یک ویزای هوایی در بدل ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار افغانی و ویزای زمینی کشورهای پاکستان و ایران نظر به سرعت کار هر کس فرق می‌کند که ۲۰ هزار تا ۴۰ هزار هزینه می‌شود.»

هم‌زمان با اوج‌گرفتن مهاجرت شهروندان، بهای ویزا و تکت کشورها نسبت به گذشته دو برابر شده و انتقاد بیش‌تر شهروندان را به هم‌راه داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: