هم‌زمان با تسلط طالبان بر کشور، روند تخلیۀ شهروندان خارجی و افراد زیر تهدید به‌شمول خبرنگاران و فعالان مدنی آغاز شد. شماری از کشورها برای پذیرش خبرنگاران اعلام آماده‌گی کردند. با آن‌که روند تخلیۀ خبرنگاران و شهروندان آسیب‌پذیر به پایان رسیده، اما گزارش‌هایی پخش شده است که نشان می‌دهد شماری از افراد با جعل مدارک خبرنگاری از افغانستان بیرون شده‌اند.

شماری از خبرنگاران و فعالان مدنی امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گویند که روند تخلیۀ شهروندان آسیب‌پذیر به‌ویژه خبرنگاران شفاف نبوده و نهادهایی بدون بررسی مدارک، افراد دیگری را در بدل پول از افغانستان بیرون کرده‌اند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

نصیر اخترزی، مسئول گروه جامعۀ مدنی و خبرنگاران افغانستان می‌گوید، مدارک افرادی که به‌نام خبرنگار از افغانستان بیرون شده‌اند، باید به گونۀ دقیق بررسی شود.در همین حال، فروزان خلیل‌یار، یکی دیگر از خبرنگاران در این نشست می‌گوید، در حالی ‌که خبرنگاران واقعی مصونیت جانی ندارند و با چالش‌های فراوان روبه‌رو اند، آماده‌کردن مدارک جعلی خبرنگاری و بیرون‌شدن از افغانستان، آنان را نگران کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که با تصرف افغانستان توسط طالبان، در تازه‌ترین مورد بر بنیاد گزارش یک رسانۀ خارجی، شرکت هوایی کام‌ایر در پرواز قراردادی خود، ۱۵۵ تن از کارمندان و نزدیکان خود را به‌جای خبرنگاران از افغانستان بیرون کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: