شماری از رسانه‌های پیش‌رو در زمینۀ آزادی بیان نظیر، انترنیوز، یونسکو و کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران خواستار مصئونیت خبرنگاران در افغانستان شده‌اند.

ادری ازولای، رئیس عمومی یونسکو، گفته است که از آزادی بیان و مصئونیت خبرنگاران براساس هنجارهای بین‌المللی و حقوق بشری باید اطمینان داده شود.

او گفته است، «دسترسی به منابع قابل اطمینان و مباحث عمومی و آزاد که توسط رسانه‌های مستقل ارایه می‌شوند برای مردم افغانستان در دستیابی به آیندۀ صلح‌آمیز حیاتی است. هیچ کسی نباید از ارایۀ افکارش هراس داشته باشد و مصئونیت خبرنگاران از جمله بانوان باید به گونۀ ویژه تضمین شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

یونسکو می‌گوید که بر ادامۀ حمایت از آزادی بیان و دسترسی شهروندان افغانستان به اطلاعات متعهد است و این نهاد افتخار دارد که در طی دو دهۀ گذشته در گسترش و شگوفایی رسانه‌های حرفه‌یی و متنوع در افغانستان شرکت داشته است. رسانه‌هایی که حتا در دوران خشونت و تهدید با فداکاری به اطلاع رسانی به مردم ادامه داده‌اند.

براساس داده‌های یونسکو، تنها در سال جاری ۷ خبرنگار که چهار تن آنان بانوان بودند حین اجرای وظیفه کشته شده‌اند. این نهاد تأکید کرده است که پیشرفت‌ها نباید ناتمام بماند و بانوان خبرنگار باید بتوانند به فعالیت‌های سرنوشت‌ساز خود ادامه دهند. در بیانیۀ اخیر این نهاد اشاره شده است که هیچ تهدید و انتقامی نباید علیه روزنامه‌نگاران انجام شود.

یونسکو در ۲۰ سال گذشته در بخش ایجاد چارچوب قانون‌گذاری جدید، توسعه و گسترس رسانه‌ها، بهبود آموزش روزنامه‌نگاری و غیره همکاری کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سوی دیگر، کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران گفته است، طالبان باید فورا از آزارواذیت و حمله بر خبرنگاران دست بردارند، به خبرنگاران زن و رسانه‌ها اجازه دهند که به‌گونۀ آزاد و مستقل فعالیت کنند.

براساس برخی گزارش‌ها، طالبان از ۱۵ آگست تاکنون دست‌کم دو خبرنگار زن رادیو تلویزیون ملی را از فعالیت منع کرده‌ و بر دو عضو رسانه در ننگرهار که مشغول پوشش اعتراض بودند، حمله کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: