گروهی از خبرنگاران و مسئولان رسانه‌های افغانستان، خانۀ آزادی بیان افغانستان را ایجاد کردند. هدف خانۀ آزادی بیان، ایجاد یک تشکل فراگیر، متکثر و صنفی حرفه‌یی برای خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی گفته شده است. این نهاد با برگزاری نخستین همایش رسمی و همگانی‌اش با جمعی از خبرنگاران و مسئولان رسانه‌ها، افزایش خشونت‌ها و محدودشدن فضا برای آزادی بیان را نگران‌کننده می‌خواند و از طرف‌های گفت‌وگوکنندۀ صلح می‌خواهد که بر پشتی‌بانی و حفاظت از آزادی بیان توافق کنند.

خانۀ آزادی بیان افغانستان در اعلامیه‌یی گفته است انتظار دارد که بستر فرهنگی، سیاسی و حقوقی موجود برای آزادی بیان در جریان و در پایان گفت‌وگوهای صلح قربانی معامله‌های سیاسی نشود. طبق اعلامیۀ این نهاد، در جریان شش‌ماه گذشته ۱۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی قربانی خشونت و قتل‌های هدف‌مند شده‌اند و به نظر می‌رسد نیروهای مخالف با حقوق بنیادین بشری، در صدد بی‌صداساختن یا حداقل تک‌صداسازی جامعۀ افغانستان‌اند.

خانه‌ی آزادی بیان افغانستان خواستار توقف فوری قتل‌های هدف‌مند خبرنگاران و دیگر غیرنظامیان شده و گفته است که به پرونده‌های قتل و خشونت علیه خبرنگاران به‌ گونۀ عاجل رسیده‌گی شود. این نهاد افزوده که تضمین مصونیت خبرنگاران و حفظ آزادی بیان در پایان روند صلح به‌عنوان یک شرط ادامۀ کمک‌های مالی و دیپلوماتیک جامعۀ جهانی درنظر گرفته شود.

در همین حال، محمدطاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در این نشست بر حضور نمایندۀ رسانه‌ها در میز گفت‌وگوهای صلح تأکید می‌کند و می‌گوید که نباید جای خبرنگاران در گفت‌وگوهای صلح خالی باشد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که پس از آغاز گفت‌وگوهای صلح خشونت و قتل‌های هدف‌مند خبرنگاران افزایش یافته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: