هنگام ورود به برخی از بخش‌های تخار به ویژه ولسوالی‌های ورسج و فرخار این ولایت، نقاشی‌های دیواری توجه آدمی را به خود جلب می‌کند. شماری از جوانان در تخار، از چندی به این سو، با نقاشی منظره‌هایی از طبیعت، حیوانات و پرندگان روی دیوارها و صخره‌ها، می‌کوشند که به زیبایی محل زندگی شان، بیفزایند و در سوی دیگر، سبب جذب گردش‌گران به این ولایت شوند.

ساویز، باشنده‌ی ولسوالی ورسج که با نقاشی روی دیوارهای زادگاهش، طبیعت این ولسوالی را به تصویر کشیده، می‌گوید که تلاش دارد در کنار طبیعت زیبای ورسج، با هنر دیوارنگاری، بازدیدکنندگان بیش‌تری را به این ولسوالی جذب کند. ساویز، می‌افزاید: «این مناظر طبیعی و عکس‌های حیوانات است؛ چون در دره‌ها و کوه‌های بلند ورسج چنین حیوانات حضور دارد. هدف این نقاشی، معرفی منطقه‌ی ورسج به عنوان جاذبه‌ی گردش‌گری است و ارزش‌های محیط‌زیستی را نشان می‌دهد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ثناءالله ادیب، دیگر باشنده‌ی تخار، می‌گوید که با شماری از جوانان در این ولایت، نهادی را ایجاد کرده اند تا از طریق دیوارنگاری و نقاشی در مکان‌های تفریحی و برخی مناطق دیگر، برای حفظ ارزش‌های فرهنگی، محیط‌زیستی، تقویت گردش‌گری و در زمینه‌های امدادرسانی، با مردم هم‌کاری کنند. «پیام دیگر ما این است کسانی که سرمایه‌دار اند و امکانات دارند، بیایند، در این مناطق حوض‌های مصنوعی، پارک تفریحی، رستورانت و ماهی‌پزی درست کنند تا توجه بیش‌تر سیاحان در این مناطق جلب شود.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، ذبیح‌الله انصار، رییس اطلاعات‌وفرهنگ تخار، با ستایش دیوارنگاری از سوی جوانان، می‌گوید: «پیام من به جوانانی که کارهای فرهنگی می‌کنند این است که در هم‌آهنگی با این ریاست، کار شان را به پیش ببرند. متن‌هایی که نوشته می‌شود باید ارزش‌های دینی و اسلامی در نظر گرفته شود.»

پس از بازگشت امارت اسلامی، نقاشی و دیوارنگاری در بیش‌تر ولایت‌ها رنگ پیشین خود را از دست داده و آن‌هایی که در این بخش فعالیت داشتند، افغانستان را ترک کرده یا به کارهای دیگری رو آورده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: