در پی جان‌باختن ۱۸ پناه‌جوی افغان در کامیونی در شهر صوفیه، پایتخت بلغارستان، وزارت امور خارجه‌ی افغانستان ‏در پیامی به خانواده‌های قربانیان این رویداد ابراز تسلیت کرده است.

وزارت امور خارجه نوشته است که در ۱۷ فبروری سال جاری، ۱۸ شهروند افغانستان که در یک واسطه‌ی نقلیه‌ی سربسته در سرک حلقه‌ای شهر صوفیه برای سه روز گیر مانده بودند، ‏در اثر گرسنگی، تشنگی و کم‌بود اکسیژن جان باخته و شماری دیگر آنان به شفاخانه‌ی مرکزی شهر منتقل شده اند که وضعیت صحی آنان قناعت‌بخش است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

وزارت خارجه از همه شهروندان افغانستان خواسته است که زندگی شان را با انتخاب راه‌های غیرقانونی و قاچاقی مهاجرت به خطر نیندازند.

در پیام این وزارت آمده است: «‏وزارت امور خارجه‌ی ا.ا.ا مراتب تسلیت خویش را به خانواده‌های قربانیان این حادثه‌ی غم‌انگیز ابراز می‌کند و یک بار دیگر از همه افغان‌ها می‌خواهد تا زندگی خویش را با انتخاب راه‌های غیرقانونی و قاچاقی مهاجرت به خطر نیندازند.»

وزارت خار‏جه‌ هم‌چنان از تمامی نهادهای بین‌المللی به‌ ویژه از کشور میزبان (بلغارستان) خواسته است قاچاق‌چیان انسان را که همواره سبب مرگ انسان‌ها می‌شوند، بازداشت کنند و به پنجه‌ی قانون بسپارند.‏

بر اساس گزارش‌ رسانه‌های بلغارستانی، جسدهای ۱۸ پناه‌جوی افغان روز جمعه، ۲۸ دلو، در حومه‌های شهر صوفیه، پایتخت این کشور در یک کامیون توسط پلیس بلغارستان کشف شده است. پلیس بلغارستان گفته است که این افراد می‌خواستند غیرقانونی به صربستان سفر کنند.

به گفته‌‌ی پلیس بلغارستان، یک باشنده‌ی محل آنان را از توقف یک کامیون رهاشده در ۲۰ کیلومتری منطقه‌ی لوکورسکو، واقع در حومه‌های شهر صوفیه باخبر کرده است. پلیس گفته که دست‌کم ۵۲ تن به گونه‌ی غیرقانونی در زیر چوب‌هایی که توسط این کامیون منتقل می‌شد، پنهان شده بودند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

گفته شده است که این افراد به دلیل فضای محدود برای تنفس، ۱۲ ساعت پیش از یافت‌شدن خفه شده‌ بودند. طبق گزارش‌ها، این افراد چند روزی نیز هیچ غذایی نخورده بودند. در میان قربانیان، یک کودک شش یا هفت ساله نیز حضور دارد. بر اساس آمارها، این رویداد مرگ‌بارترین رویداد مهاجرتی در تاریخ بلغارستان است.

بلغارستان مسیری است که پناه‌جویان از خاورمیانه و افغانستان برای ورود به اروپای غربی از آن استفاده می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: