شماری از زنان در کندهار، می‌گویند که در سفرهای درون‌شهری، رانندگان تکسی‌ها، آنان را در صندوق‌ پشتی موتر سوار می‌کنند.

بی‌بی نوریه‌ی ۲۸ ساله، باشنده‌ی کندهار که تحصیلات عالی خود را در رشته‌ی قابلگی به پایان رسانده است، می‌گوید که از چند سال به این سو در سفرهای درون‌شهری، به نشستن در صندوق پشتی موتر/داله، مجبور می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «هنگامی که مردی در چوکی موتر نیست، زنان سوار می‌شوند؛ اما هنگامی که مشتری مرد پیدا می‌شود، به زنان گفته می‌شود که به داله بروند. خودم با چنین وضعیتی روبه‌رو شده‌ام.»

با این حال، شماری دیگر از زنان در کندهار، می‌گویند که سفرکردن در صندوق پشتی موتر، توهین‌کردن به جایگاه زن است و حکومت باید جلو این کار را بگیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

شفیعه، باشنده‌ی کندهار، می‌گوید‌ برای این که مجبور نشود در صندوق پشتی موتر بنشیند، در رفت‌وآمدهای درون‌شهری، پیاده‌روی را انتخاب کرده است؛ حتا اگر یک یا دو ساعت او را بگیرد. او می‌افزاید: «خودم بیش‌تر وقت‌ها پیاده رفت‌وآمد می‌کنم؛ زیرا نمی‌خواهم در داله‌ی موتر سوار شوم.»

عرف‌ و عادت‌های زن‌ستیزانه، از سال‌ها به این سو از دختران و زنان در افغانستان قربانی می‌گیرد و مجبورکردن آنان به نشستن در صندوق پشتی موتر، نیز یکی از این موردها است که روزانه زنان بسیاری در کندهار ناچار اند رنج آن را متحمل شوند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: