ایمن الظواهری ۷۱ ساله در نوزدهم ماه جون سال ۱۹۵۱ میلادی در شهر قاهره، پایتخت مصر زاده شد‌. پدرش استاد دانشگاه طب و پدربزرگش امام مسجد «الازهر» بود.

شماری از کسانی که در دهۀ ۱۹۷۰ در دانشکدۀ طب دانشگاه قاهره با ایمن الظواهری در رشتۀ جراحی چشم یک‌جا درس می‌خواندند، می‌گویند که او به سینما می‌رفت و موسیقی گوش می‌داد.

ایمن الظواهری به‌دلیل نگه‌داشتن سلاح غیرقانونی سه سال در مصر زندانی شد، اما او پس از رهایی به پاکستان رفت و در صلیب سرخ آغاز به کار کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ظواهری در پاکستان افغان‌هایی را که در جنگ با شوروی پیشین زخمی می‌شدند، درمان می‌کرد. او در پاکستان بود که با اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین شبکۀ القاعده آشنا شد.

ایمن الظواهری پس از کشته‌شدن اسامه بن‌لادن، رهبر و بنیان‌گذار شبکۀ القاعده در سال ۲۰۱۱ در «ابیت‌آباد» پاکستان، رهبری این گروه را برعهده گرفت.

ظواهری در زمان حیات اسامه بن‌لادن، معاون او بود و از نزدیک‌ترین فرد به رهبر القاعده به‌شمار می‌رفت.

بسیاری به این باور اند که او مغز متفکر و طراح حمله‌های ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی بود و به همین دلیل آمریکا برای کمک به بازداشت او ۲۵ میلیون دالر جایزه تعیین کرده بود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ایمن الظواهری آخرین بار در سال ۲۰۰۱ میلادی در ولایت خوست دیده شد و پس از حمله‌های آمریکا و ناتو بر افغانستان برای مدت بسیاری محل سکونتش مشخص نبود.

سازمان ملل متحد در اواخر ماه می سال جاری گفته بود که القاعده و امارت اسلامی باهم رابطۀ تنگاتنگ دارند و ایمن الظواهری، رهبر این گروه با هبت‌الله آخوندزاده، رخبر امارت اسلامی تجدید بیعت کرده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا شام روز دوشنبه به وقت آمریکا در یک پیام ویدیویی گفت که ایمن الظواهری، رهبر دوم القاعده روز یک‌شنبۀ هفتۀ جاری در نتیجۀ شلیک موشک‌های هواپیمای بی‌سرنشین آمریکایی در کابل، پایتخت افغانستان کشته شده است. او گفت که در نتیجۀ نظارت دقیق محل سکونت رهبر القاعده شناسایی و حدود یک هفته پیش دستور انجام این حمله از سوی او منظور شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: