جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا گفته که این کشور در یک حملۀ دقیق ایمن الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده را در مرکز شهر کابل، پایتخت افغانستان کشته است؛ حمله‌یی که پس از کشته‌شدن اسامه بن‌لادن در سال ۲۰۱۱، بزرگ‌ترین ضربه به این گروه به‌شمار می‌رود.

الظواهری که یک پزشک مصری بود و آمریکا برای سرش ۲۵ میلیون دالر جایزه تعیین کرده بود، در طراحی و هماهنگی حملۀ ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ دست داشت. در آن حمله نزدیک به ۳۰۰۰ تن کشته شدند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یک مقام آمریکایی به شرط افشانشدن نامش گفته است الظواهری صبح روز یک‌شنبه هنگامی که به بالکن خانۀ امنش در شهر کابل آمده بود، توسط موشک پهپادی آمریکا کشته شد.

بایدن گفته است: «عدالت اجرا شد و این رهبر تروریست دیگر وجود ندارد. اشکالی ندارد چه‌قدر زمان برد، اشکالی ندارد او کجا پنهان شده بود. اگر شما تهدیدی به مردم ما محسوب شوید، ایالات متحده پیدای‌تان کرده و شما را از بین می‌برد.»

رئیس‌جمهور آمریکا افزوده که دستور این حمله در مرکز شهر کابل را خودش صادر کرده و در نتیجۀ آن هیچ غیرنظامی دیگری کشته نشده است. سه تن از سخنگویان امارت اسلامی در کابل از اظهار نظر دربارۀ مرگ الظواهری خودداری کردند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی روز دوشنبه حملۀ روز یک‌شنبه را تأیید و آن را به‌شدت محکوم کرد. او این حمله را تخطی از «اصول بین‌المللی» خوانده است.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت امور داخله، گفته که خانه‌یی در منطقۀ شیرپور شهر کابل روز یک‌شنبه مورد اصابت یک موشک قرار گرفته است؛ منطقۀ گران‌قیمتی در شهر کابل که چندین سفارت‌خانه را نیز در خود جای داده است. او افزوده است: «به‌دلیل خالی‌بودن خانه، هیچ تلفاتی وجود ندارد.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: