جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، روز دوشنبه در یک سخن‌رانی تلویزیونی اعلام کرد که ایمن‌ الظواهری، رهبر القاعده در یک حملۀ هوایی نیروهای این کشور در قلب شهر کابل، پایتخت افغانستان کشته شده است.

رئیس‌جمهور آمریکا گفته که جواز این حمله را شخصاً صادر کرده و با کشتن الظواهری، عدالت دربارۀ او اجرا شده است و رهبر القاعده دیگر زنده نیست. به گفتۀ او، رهبر القاعده طی دهه‌های پسین در حمله بر آمریکایی‌ها از جمله حمله بر سفارت آمریکا در تانزانیا، نقش اساسی داشته است.

بایدن افزوده است که پس از مرگ اسامه بن‌‌لادن در سال ۲۰۱۱، الظواهری مسئولیت رهبری القاعده را برعهده داشت. او گفته است که الظواهری سال‌ها زیر تعقیب آمریکا بود و در این اواخر برای یک‌جاشدن با اعضای خانواده‌اش به کابل نقل مکان کرده بود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

رئیس‌جمهور آمریکا گفته است در حملۀ هوایی به خانه‌یی که در آن رهبر القاعده زنده‌گی می‌کرد، به دیگر اعضای خانوادۀ او و غیرنظامیان آسیبی نرسیده است. او گفته است: «الظواهری یکی از چهره‌های برجستۀ القاعده بود. او در زمان حیات بن‌لادن به‌عنوان معاونش کار می‌کرد. حمله بر الظواهری با دقت طرح شده بود. مأموریت موفق بود.»

بایدن افزوده است که آمریکا اجازه نمی‌دهد افغانستان باری دیگر تبدیل به مکانی امن برای هراس‌افگنان شود. او گفته است که آمریکا به حفاظت از منافع آمریکایی‌ها ادامه می‌دهد و اگر کسی در هر جایی تهدیدی را علیه آمریکا انجام بدهد، آمریکا او را پیدا و علیه‌اش اقدام می‌کند.

پیش از این مقام‌های آمریکایی و سازمان ملل متحد از تسلط دوبارۀ القاعده در افغانستان زیر حاکمیت امارت اسلامی هشدار داده بودند. در ماه جوزای ام‌سال سازمان ملل متحد اعلام کرد که القاعده در افغانستان دارای پناهگاه و آزادی عمل با ظرفیت انجام حمله‌های جدید در سال‌های آینده است. این سازمان گفته بود که ده‌ها تن از رهبران ارشد القاعده و گروه‌های وابسته به آن در افغانستان مستقر اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

براساس گفته‌های مقام‌های آمریکایی، حملۀ هوایی بامداد یک‌شنبه، نهم اسد بر خانه‌یی در منطقۀ شیرپور شهر کابل انجام شده است؛ حمله‌یی که روز گذشته مقام‌های امارت اسلامی نیز آن را تأیید کردند، اما آن‌ را خلاف موافقت‌نامۀ دوحه عنوان کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گفته است که در اوایل نوعیت این حمله مشخص نشده بود، اما یافته‌های نخستین نهادهای امنیتی و استخباراتی نشان می‌دهد که این حمله توسط هواپیمای بی‌سرنشین آمریکایی انجام شده است.

مجاهد افزوده است که این حمله به هر هدف و بهانه‌یی که انجام شده باشد، از سوی امارت اسلامی محکوم است و حکومت آن را خلاف اصول بین‌المللی و سرپیچی از توافق‌نامۀ دوحه می‌داند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: