روزنامۀ گاردین گزارش داده که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی، افغانستان به پناه‌گاهی به شبکۀ القاعده تبدیل شده است و این شبکه در این کشور آزادانه فعالیت دارد و قادر به راه‌اندازی حمله‌های جدیدی از راه دور در سال‌های آینده خواهد بود.

گاردین به نقل از گزارش سازمان ملل متحد که براساس اطلاعات ارائه‌شده از سوی کشورهای عضو این سازمان تهیه شده، گفته که ممکن است فعالیت القاعده امنیت افغانستان را تهدید کند و این نگرانی را به‌وجود بیاورد که این کشور پس از خروج نیروهای بین‌المللی دوباره به پایگاه حمله‌های هراس‌افگنی مبدل شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در گزارش آمده است که بر بنیاد گزارش‌های تأییدناشده، شمار نامعلومی از اعضای القاعده در محلۀ دیپلماتیک پیشین کابل زنده‌گی می‌کنند و ممکن است از آن‌جا به نشست‌های وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی دست‌رسی داشته باشند.

در گزارش تأکید شده است که تعهد امارت اسلامی به جلوگیری از راه‌اندازی تروریسم بین‌المللی از سوی القاعده در میان‌مدت و درازمدت روشن نیست و هرچند امارت اسلامی تلاش‌هایی برای مهار القاعده انجام داده، اما ممکن است این تلاش‌ها دوام نکند.

در گزارش افزوده شده است که موج بیانیه‌ها و ارتباطات از سوی ایمن‌الظواهری، رهبر القاعده، نشان‌دهندۀ این است که او ممکن است پس از تسلط امارت اسلامی، مؤثرتر از پیش این شبکه را رهبری می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که پیش از این، بارها گزارش‌هایی از فعالیت گروه داعش و القاعده در افغانستان پخش و از حضور گستردۀ گروه‌های هراس‌افگن در این کشور نگرانی شده است، اما مقام‌های امارت اسلامی تمامی این گزارش‌ها را تکذیب کرده و از تأمین امنیت و جلوگیری از هر گونه فعالیت هراس‌افگنی اطمینان داده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: