در پی کشته‌شدن رهبر شبکۀ القاعده از سوی آمریکا در کابل، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ این کشور، امارت اسلامی را متهم به نقض موافقت‌نامۀ دوحه کرده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که ایمن‌ الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده در حملۀ هواپیمای بی‌سرنشین این کشور در قلب شهر کابل کشته شده است.

وزیر امور خارجۀ آمریکا امروز (سه‌شنبه، یازدهم اسد) در بیانیه‌یی گفته که امارت اسلامی با میزبانی و پناه‌دادن به ایمن‌ الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده، موافقت‌نامۀ دوحه را به‌شدت نقض کرده‌ است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بلینکن افزوده است: «امارت اسلامی به مردم افغانستان و تمایلش برای عادی‌سازی روابط با جامعۀ بین‌المللی، خیانت کرده‌ است.»

وزیر خارجۀ آمریکا هم‌چنان تأکید کرده است که جهان بدون ایمن ‌الظواهری امن‌تر خواهد بود و آمریکا به اقدامات خود در برابر کسانی که امنیت این کشور و متحدانش را تهدید کنند، ادامه خواهد داد.

براساس گفته‌های مقام‌های آمریکایی، حملۀ هوایی بامداد یک‌شنبه، نهم اسد بر خانه‌یی در منطقۀ شیرپور شهر کابل انجام شده است؛ حمله‌یی که روز گذشته مقام‌های امارت اسلامی نیز آن را تأیید کردند، اما آن‌ را خلاف موافقت‌نامۀ دوحه عنوان کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی گفته است که در اوایل نوعیت این حمله مشخص نشده بود، اما یافته‌های نخستین نهادهای امنیتی و استخباراتی نشان می‌دهد که این حمله توسط هواپیمای بی‌سرنشین آمریکایی انجام شده است.

مجاهد افزوده است که این حمله به هر هدف و بهانه‌یی که انجام شده باشد، از سوی امارت اسلامی محکوم است و حکومت آن را خلاف اصول بین‌المللی و سرپیچی از توافق‌نامۀ دوحه می‌داند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) بامداد امروز پیام وزارت امور خارجۀ این کشور را پخش کرده که در آن از کشته‌شدن رهبر شبکۀ القاعده استقبال شده است.

در پیام وزارت خارجۀ عربستان سعودی گفته شده است که ایمن‌ الظواهری از «سرکرده‌گان تروریسم» بود و چندین عملیات مرگ‌بار را در آمریکا و عربستان سعودی برنامه‌ریزی و اجرا کرده بود.

ایمن الظواهری اهل مصر بود. او پس از کشته‌شدن اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین شبکۀ القاعده، رهبر این شبکه شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: