حوالی ساعت ۶ بامداد روز یک‌شنبه، نهم اسد کابل، پایتخت افغانستان گواه صدای شبیه شلیک موشک بود که ساعاتی پس از این حمله وزارت امور داخله آن را اصابت دو راکت بر یک خانۀ مسکونی خواند و اعلام کرد که در این روی‌داد به کسی آسیبی نرسیده ‌است.

پس از گذشت دو روز از این حمله، ناوقت‌های شب گذشته جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحدۀ آمریکا، از چه‎‌گونه‌گی و هدف این حمله پرده‌ برداشت. هدف این حمله ایمن الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده و یکی از بزرگ‌ترین افراد زیر تعقیب آمریکا بوده ‌است.

رئیس‌جمهور آمریکا گفته‌ پس از اثبات این‌که رهبر القاعده برای دیدار اعضای خانواده‌اش به کابل آمده‌، دستور شلیک به او را داده ‌است. این حمله خانه‌یی را در منطقۀ شیرپور، از مربوطات حوزۀ دهم امنیتی شهر کابل مورد هدف قرار داده ‌است.

جو بایدن دی‌شب در یک نشست خبری خود در این باره گفت: «در نتیجۀ حملۀ هوایی موفقانۀ ایالات متحدۀ آمریکا در کابل_افغانستان ایمن الظواهری، امیر القاعده کشته شد. شما می‌دانید که ظواهری یکی از نزدیکان اسامه بن‌لادن بود. او همیشه با بن‌لادن به‌سر می‌برد. در وقت حملۀ ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ بر آمریکا، او رهبر شماره دوم القاعده به حساب می‌رفت. او عمیقاً در این حمله شامل بود. او در این حمله که در نتیجۀ آن ۲۹۷۷ تن کشته شدند، مسئول بود.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پس از اعلام جو بایدن، حکومت امارت اسلامی در اعلامیه‌یی که از سوی ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی پخش شد، انجام حملۀ هوایی از سوی آمریکا در کابل را تأیید و آن را محکوم کرد. اما مقام‌های امارت اسلامی تاکنون کشته‌شدن رهبر القاعده را تأیید یا رد نکرده‌ و در این راستا به پرسش سلام‌وطندار نیز پاسخ نداده ‌است.

در این باره، شماری از آگاهان به این باور اند که کشته‌شدن رهبر القاعده در کابل، به زیان اعتبار حکومت سرپرست امارت اسلامی افغانستان نزد جامعۀ جهانی‌ست و در نتیجه پیامد منفی بر اوضاع افغانستان دارد.

ویس ناصری، آگاه مسائل سیاسی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل برخلاف تعهدات حکومت سرپرست مبنی بر عدم فعالیت گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان است. متأسفانه کشته‌شدن رهبر القاعده در افغانستان تأثیرات منفی سیاسی و اقتصادی به افغانستان دارد.»

هادی عدالت‌جو، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «کشته‌شدن ظواهری در کابل نشان‌دهندۀ چند نکته است. تسلط آمریکا بر اوضاع افغانستان، توانایی آمریکا به انجام حمله‌ها علیه تروریسم، فعالیت گستردۀ گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان و تقرب اعتبار حکومت فعلی افغانستان نزد جامعۀ جهانی.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ایالات متحدۀ آمریکا در حالی از کشته‌شدن رهبر القاعده در کابل خبر می‌دهد که کم‌تر از دو هفته به یک‌ساله‌گی روی‌کارآمدن حکومت سرپرست امارت اسلامی باقی مانده‌ است.

در روی‌داد کشته‌شدن ایمن الظواهری حکومت سرپرست امارت اسلامی و آمریکا هر دو یکدیگر را متهم به نقض تعهداتی کرده که در موافقت‌نامۀ دوحه به یکدیگر داده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: