شهر بیشکک، پایتخت قرقیزستان، امروز(چهارشنبه، ۲۵ دلو)، میزبان نشستی با حضور نمایندگان از اوزبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان پیرامون افغانستان است.
رسانه‌ها، به نقل از وزارت خارجه قرقیزستان، گزارش داده اند در این نشست توماس نیکلاسون، نماینده‌ی اتحادیه اروپا برای افغانستان، و نمایندگانی از سازمان ملل دعوت شده‌ اند. وضعیت اقتصادی، اجتماعی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر از موضوع‌های مورد بحث در این نشست، گفته شده است.
شماری از آگاهان مسایل سیاسی، می‌گویند که کشورهای جهان، با برگزرای این گونه نشست‌ها به دنبال دست‌یابی به یک روی‌کرد یگانه در برابر افغانستان است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید
ضیا حسینی، آگاه روابط بین الملل، می‌گوید: «این نشست‌ها در ادامه‌ی تلاش‌ها برای ایجاد انسجام و مشترک‌سازی منافع و خواست‌های کشورها در رابطه به افغانستان و ایجاد زمینه‌ای که هم تعامل صورت بگیرد و هم شرط‌ها و موردهای که جهان روی آن تأکید می‌کند به یک نحوی تحقق پیدا می‌کند و هم کشورها منطقه در رابطه خواست مشترک شان روی یک اجماع در منطقه و همین گونه یک یک اجماع جهانی برسد.»
آگاهان، تأکید می‌کنند که امارت اسلامی برای این که بتواند، در نشست‌ها در باره‌ی افغانستان، پاسخی به جهان داشته باشد و دست افغانستان در نشست‌های جهانی بالا باشد باید برای حل مشکلات داخلی از جمله رسیدگی به خواست‌ها مبنی بر آموزش و تحصیل دختران، تصویب قانون اساسی و ایجاد یک حکومت فراگیر گام بردارد.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید
عبدالشکور دادرس، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «قانون اساسی باید ساخته شود در آن نوع نظام روشن باشد و حقوق اساسی مردم تضمین باشد وقتی امارت اسلامی این مشکلات را حل کند بعد از آن اگر این امارت اسلامی در نشست‌ها شرکت کند یا نه کشورها مجبور می‌شوند که امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد.»
این در حالی است که قرار است تا چند روز دیگر، نشستی به میزبان سازمان ملل متحد در باره‌ی اوضاع افغانستان در دوحه‌ برگزار شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: