مسئولان محلی دایکندی می‌گویند که پس از هفت‌سال انتظار، شب گذشته (چهارشنبه، هشتم دلو/بهمن) توربین‌های بند برق «سوختوک» به چرخش آمد و شهر نیلی، مرکز این ولایت را نورانی کرد.

نصرالله غوری، سخنگوی والی دایکندی به سلام‌وطندار می‌گوید که شب گذشته ۳۵۰ کیلووات انرژی برق از یکی از توربین‌های بند برق «سوختوک» به طور آزمایشی به شبکۀ برق شهر نیلی وصل شده است.

به‌ گفتۀ او، هر دو توربین بند برق «سوختوک» آمادۀ تولید برق می‌باشند، اما به دلیل این‌که میزان استفاده‌کننده در شهر نیلی اندک است، برق تولیدشدۀ یکی از توربین‌ها به طور آزمایشی به شبکۀ برق این شهر وصل شده است.

آقای غوری می‌افزاید، ظرفیت معیاری بند برق «سوختوک» ۷۰۰ کیلووات است که این ظرفیت می‌تواند به شمول شهر نیلی، به ولسوالی شهرستان دایکندی نیز بسنده باشد.

کار ساخت بند برق «سوختوک» که در ۵ کیلومتری شهر نیلی موقعیت دارد، با هزینۀ ۴.۹ میلیون دالر آمریکایی در ماه جدی سال ۱۳۹۳ خورشیدی آغاز شد و قرار بود در مدت سه سال تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شود، اما پس از هفت‌سال تکمیل شد.

باشنده‌گان دایکندی هرازگاهی به دلیل بی‌توجهی حکومت نسبت به آنان، نبود برق و تأخیر در روند کار بند برق «سوختوک» از حکومت شکایت داشتند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: