خط‌آهن آقینه-اندخوی، پروژۀ برق ترکمنستان-شبرغان و پروژۀ فایبر نوری امروز (پنج‌شنبه، ۲۵جدی/دی) میان افغانستان و ترکمنستان گشوده شد.

محمداشرف غنی‌، رئیس‌جمهور کشور و قربان قلی بردی محمدوف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان در این مراسم از طریق آنلاین سخنرانی کردند. آنان گشایش این پروژه‌ها را یک گام مهم در راستای گسترش روابط میان دو کشور می‌خوانند.

آقای غنی می‌گوید که تکمیل‌شدن کار ساخت‌وساز این سه پروژۀ مشترک اقتصادی بخش مهم دیدگاه پیوند منطقه‌یی افغانستان را تشکیل می‌دهد. او می‌افزاید که شهروندان کشور در آینده گواه گشایش پروژه‌های دیگر که افغانستان را به چهارراه منطقه تبدیل می‌کند، نیز خواهند بود.

قربان قلی بردی محمدوف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان از ادامۀ کمک‌های کشورش به افغانستان اطمینان می‌دهد و می‌گوید که این کشور در کنار مردم افغانستان باقی خواهد ماند.

قرارداد ساخت خط‌آهن آقینه-اندخوی یک سال پیش میان ادارۀ مستقل خط‌آهن افغانستان و وزارت صنایع و ارتباطات ترکمنستان امضا شد. کار ساخت‌وساز این خط‌آهن اواسط سال گذشتۀ خورشیدی آغاز شد.

خط‌آهن آقینه-اندخوی ۳۰ کیلومتر درازا دارد. ساخت‌وساز این خط‌آهن ۳۰ میلیون دالر هزینه برداشته که از بودجۀ توسعه‌یی ادارۀ مستقل خط‌آهن افغانستان پرداخت شده است. این خط‌آهن روزانه قابلیت جابه‌جایی ده‌ها تُن کالاهای بازرگانی را دارد.

رئیس‌جمهور غنی هم‌چنان تکمیل‌شدن کار عملی انتقال سیم برق ۵۰۰ کیلوولت از آقینه تا شبرغان و انتقال سیم برق ۲۲۰ کیلوولت از شبرغان تا شهر مزارشریف را نیز در راستای توسعۀ مناسبات اقتصادی و پیوند دو کشور یک گام مهم می‌خواند.

کار انتقال این سیم‌های برق با هزینۀ ۵۸.۲ میلیون دالر ماه میزان سال ۱۳۹۵ آغاز و ماه ثور ‌ام‌سال پایان یافت. هزینۀ این پروژه از سوی بانک توسعه آسیایی تمویل می‌شود.

رئیس‌جمهور غنی می‌گوید، پروژۀ فایبرنوری که کار انتقال کیبل آن در بندر آقینه تکمیل شده، از پروژه‌های مهم دیگری است که افغانستان و ترکمنستان افتخار شمولیت در آن را دارند.

گفتنی‌ست که از طریق پروژۀ فایبر نوری دو هزار و ۵۰۰ میگابایت انترنت از طریق ترکمنستان به ولایت هرات و ولایت‌های همجوار آن عرضه خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: