خط‌‌آهن خواف-هرات امروز (پنج‌شنبه، ۲۰ قوس/آذر) به گونۀ رسمی از سوی مقام‌های ایران و افغانستان در هرات گشایش یافت. این نخستین خط‌آهن میان دو کشور است و سالانه قابلیت جابه‌جایی ۶ میلیون تُن کالاهای بازرگانی و یک میلیون مسافر را دارد.

محمداشرف غنی‌، رئیس‌جمهور کشور و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در این مراسم از طریق آنلاین سخنرانی کردند.

آقای غنی، گشایش خط‌آهن خواف-هرات را یک پروۀ تاریخی می‌خواند و می‌گوید، این پروژه برای احیا، توسعه و جهش اقتصادی در هر دو کشور بسیار با اهمیت است.

آقای غنی در مراسم گشایش خط‌آهن خواف-هرات، تکمیل‌شدن این پروژه را نشانۀ‌ بارزی اراده ملی هر دو کشور افغانستان و ایران عنوان می‌کند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران نیز هنگام گشایش خط‌آهن خواف-هرات می‌گوید که با گشایش این خط‌آهن پیوند دو کشور مستحکم‌تر خواهد شد و روابط میان دو کشور را بیشتر تقویت خواهد کرد.‌

یما شمس، رئیس ادارۀ مستقل خط‌آهن خواف-هرات می‌گوید، با گشایش این خط‌آهن افغانستان از طریق بنادر جنوب ایران و شبکۀ خط‌آهن ایران-ترکیه به اروپا وصل می‌شود.

نخستین قطار آزمایشی با یک محمولۀ ۵۰۰ تنی کالاهای صادراتی ایران ماه گذشته از طریق این خط‌آهن وارد هرات شد.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران می‌گوید، از مجموع ۲۲۵ کیلومتر احداث خط‌آهن خواف-هرات ۱۴۰ کیلومتر آن امروز به بهره‌برداری سپرده شد و کار ۸۵ کیلومتر باقی‌مانده آن نیز تکمیل خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی ایران می‌گوید، گشایش این خط‌آهن سهم بزرگی از ترانزیت و مبادلات را برای بازرگانان ایران و افغانستان فراهم می‌کند.

کالاهایی که از طریق این خط‌آهن انتقال می‌یابد، شامل کالاهای صادراتی ایران به افغانستان و انتقال کالاهای ترانزیتی افغانستان به کشورهای جهان است.

خط‌آهن خواف-هرات، ۲۲۵ کیلومتر درازا دارد. این خط‌آهن در چهار بخش ساخته شده‌ است که دو بخش آن در خاک ایران و یک بخش آن در خاک افغانستان، ریل‌‌گذاری شده‌ است و کار عملی احداث قطعۀ چهارم این پروژه از روزنک هرات تا شهرک صنعتی در جنوب شهر هرات نیز آغاز خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: