وزارت خارجۀ آمریکا تیرباران‌شدن کوماندوهای افغان به‌دست جنگ‌جویان طالبان را «وحشیانه» خوانده و آن را محکوم کرده است. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا شام گذشته در یک نشست خبری صحت ویدیوی پخش‌شده از تیرباران‌شدن کوماندوها را تأیید کرده و گفته است که این ویدیو صحنه‌های وحشت‌ناکی را به تصویر می‌کشد.

سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا افزوده که کشتار افراد غیرمسلح یک عمل وحشیانه است و این عمل‌ طالبان بیان‌گر یک چشم‌‌انداز ظالمانه است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ند پرایس تأکید کرده است که مشکلات افغانستان راه‌حلی جز توافق سیاسی ندارد. به گفتۀ او، طرف‌های جنگ افغانستان باید از راه صلح و گفت‌وگو به پیش بروند. او به سفر هیأت بلندرتبۀ دولت به دوحه اشاره کرده و گفته که راه دیپلماتیک مؤثرترین و بهترین راه برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان است.گفتنی‌ست آمریکا پس از آن به تیرباران‌شدن کوماندوها واکنش نشان داد که شبکۀ خبری سی‌ان‌ان به تازه‌گی گزارشی را به نشر رسانده است که در آن ۲۲ کوماندوی ارتش افغانستان پس از تسلیم‌شدن به طالبان، تیرباران می‌شوند.

این شمار کوماندوها در بیست‌وهفتم جوزا/خرداد در ولسوالی دولت‌آباد فاریاب اسیر و به رگ‌بار گلوله بسته شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل این روی‌داد را جنایت جنگی خوانده و خواهان پی‌گرد عاملان آن شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

طالبان پخش گزارش تیرباران‌شدن سربازان تسلیم‌شدۀ کوماندو از سوی این گروه را رد کرده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی نظامی گروه طالبان گفته که نوار تصویری پخش‌شده از سوی سی‌ان‌ان جعلی‌ست.

ویدیوی پخش‌شده از تیرباران کوماندوها در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های گستردۀ شهروندان کشور را به‌دنبال داشته است. پخش این ویدیو گروه طالبان را زیر فشار داخلی و بین‌المللی قرار داده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: