وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که براساس یک توافق جدید برای پشتی‌بانی لوژستیکی و پشتی‌بانی مالی از نیروهای امنیتی به‌ویژه نیروهای هوایی افغانستان، یک مرکز فرماندهی در قطر می‌سازد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا این گفته‌ها را روز گذشته مطرح کرده است. او گفته است که این مرکز در قطر به‌منظور پشتی‌بانی مالی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، به‌ویژه نیروی هوایی افغانستان ساخته می‌شود.

جان کربی تأکید کرده که برای حضور دیپلماتیک آمریکا در افغانستان و پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی، یک واحد نیروی جدیدی زیر نام «نیروهای آمریکایی افغانستان رو به جلو» ایجاد شده است.

این نیروها در کابل مستقر خواهند شد و فرماندهی آن را پیتر وازلی، فرمانده نیروی دریایی آمریکا برعهده دارد. طبق اعلام وزارت دفاع آمریکا، تأمین امنیت دیپلماتان آمریکایی، کمک به تأمین امنیت میدان‌هوایی کابل، ادامۀ مشوره‌‌‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در صورت نیاز و اجرای عملیات‌های ضد تروریسم، از مسئولیت‌های این فرماندهی خواهد بود.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا

از سوی دیگر، وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که مسئولیت فرماندهی سربازان آمریکایی در افغانستان از اسکات میلر به کنت مک کنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا/سنتکام سپرده می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

براساس اعلام این وزارت، میلر وظایف و مسئولیت‌های سربازان آمریکایی در افغانستان را تا هفته‌های آینده به مک کنزی منتقل خواهد کرد.

جان کربی افزوده است که مک کنزی روند پشتی‌بانی لوژستیکی، مالی و فنی از نیروهای امنیتی افغانستان و نیز عملیات‌های ضد تروریسم را پس از بیرون‌شدن سربازان آمریکایی، برعهده خواهد داشت.

به گفتۀ او، تغییر در ساختار رهبری سربازان آمریکایی در افغانستان و ترک‌کردن میدان‌هوایی بگرام، بزرگ‌ترین پایگاه نظامی آمریکا، نشان‌دهندۀ حضور کم سربازان آمریکایی در افغانستان است.

در همین حال، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته است بیرون‌شدن امن و منظم سربازان آمریکایی از افغانستان، این کشور را قادر می‌کند که حضور دیپلماتیک خود را برای پشتی‌بانی از مردم و دولت افغانستان و جلوگیری از مبدل‌شدن دوبارۀ افغانستان به پناه‌گاه امن تروریسم حفظ کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ جان کربی، براساس دستور کار/دستورالعمل تعیین‌شده از سوی رئیس‌جمهور و وزارت دفاع آمریکا، سربازان این کشور تا پایان ماه آگست از افغانستان بیرون خواهند شد.

از جانبی دیگر، آقای کربی گفته که لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز گذشته در دیدار با همتای تاجیکستانی‌اش بر مبارزۀ مشترک با تروریسم، امنیت مرزها و پیش‌برد یک فضای سیاسی بادوام در افغانستان تأکید کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: