در وضعیتی که درگیری شدید میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان در بخش‌های مختلف کشور جریان دارد، وزیران دفاع افغانستان و آمریکا دربارۀ هم‌کاری‌های استراتژیک و نظامی میان دو کشور تلفنی گفت‌وگو کرده‌اند.

وزارت دفاع کشور با پخش خبرنامه‌یی گفته که این تماس تلفنی شام گذشته (پنج‌شنبه، دهم سرطان/تیر) انجام شده است. طبق خبرنامه، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا افزایش میزان خشونت‌ها از سوی طالبان را نگران‌کننده خوانده و خشونت را مانعی برای رسیدن به یک تفاهم همه‌جانبه عنوان کرده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

وزیر دفاع آمریکا نیز در این تماس تلفنی بر اهمیت استفاده از فرصت گفت‌وگوهای صلح برای دست‌یافتن به صلح دایمی در افغانستان تأکید کرده است. او نقش فعال و برجستۀ نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را در سرکوب تروریستان، تحسین‌برانگیز خوانده است.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه گفته که این کشور به هم‌کاری‌های درازمدت با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در بخش‌های تمویل، تجهیز و آموزش مسلکی و مشارکت پایدار با حکومت و مردم افغانستان متعهد است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، بسم‌الله محمدی، سرپرست وزارت دفاع با قدردانی از هم‌کاری‌های دوام‌دار آمریکا با مردم و دولت افغانستان در راستای تمویل، تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور، بر ادامۀ هم‌کاری‌های هدف‌مند دو کشور در راستای مبارزه با تروریسم بین‌المللی تأکید کرده است.

این در حالی‌ست که هم‌زمان با آغاز روند بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان، درگیری‌ها در کشور نیز شدت یافته است. طالبان در دو ماه پسین حدود ۱۰۰ ولسوالی را تصرف کرده‌اند. نیروهای امنیتی به کمک نیروهای خیزش مردمی توانسته‌اند شماری از این ولسوالی‌ها را از کنترل طالبان آزاد کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: