رسانه‌های مختلف آمریکایی از قول چند مقام نظامی این کشور گزارش داده‌ که پس از نزدیک به ۲۰ سال همۀ سربازان آمریکایی و دیگر نیروهای ناتو، پایگاه هوایی بگرام در ولایت پروان را تخلیه کرده‌اند. این پایگاه بزرگ‌ترین مقر سربازان آمریکایی در افغانستان بود و در اوج حضور آن‌ها تا ۱۰۰ هزار سرباز آمریکایی را در خود جای داده بود.

خبر تخلیۀ پایگاه بگرام نشانه‌یی از نزدیک‌شدن خروج تمامی سربازان خارجی از افغانستان است؛ روندی که آمریکا و متحدانش می‌خواهند تا ۱۱ سپتامبر به انجام برسانند.

هم‌زمان با بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان، نگرانی‌ها از افزایش ناامنی و خشونت شدت یافته است. نیروهای امنیتی و طالبان در هفته‌های پسین درگیری‌های بسیاری داشته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خبرگزاری فرانسه خبر تخلیۀ پایگاه بگرام را از قول یک مقام نظامی آمریکا که نخواسته نامش فاش شود، تأیید کرده است. این مقام نگفته است که بگرام چه زمانی رسماً به نیروهای امنیتی افغانستان تحویل داده می‌شود.

با این حال، خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول دو مقام نظامی آمریکا گزارش داده که پایگاه بگرام به نیروهای افغانستان تحویل داده شده است. این دو مقام به شرط فاش‌نشدن هویت‌شان گفته‌ اجازۀ رسانه‌یی‌کردن این مطلب را نداشته‌اند.

در همین حال، منابع در وزارت دفاع کشور نیز به برخی رسانه‌ها گفته‌اند که مسئولیت این پایگاه به نیروهای افغان واگذار شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: