لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا خواستار فشار بین‌المللی برای رسیدن به یک توافق سیاسی و ختم جنگ و خشونت در افغانستان شده است.

آستین در توییترش نوشته است: «اوضاع امنیتی افغانستان بیش‌تر به فشار بین‌المللی به هدف ایجاد یک توافق سیاسی با مذاکره برای پایان‌دادن این مناقشه دارد تا مردم افغانستان دولت مورد نظر و شایستۀ خود را داشته باشند.»

وزیر دفاع آمریکا گفته است که کل جهان می‌تواند به ادامۀ این فشار کمک کند. او دربارۀ نحوه و سازوکار این فشار بین‌المللی جزئیات نداده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

لوید آستین این سخنان را در حالی مطرح کرده است که حدود ۹۰ درصد سربازان آمریکایی از افغانستان هم‌زمان با افزایش حمله‌های طالبان بیرون شده‌اند.

آمریکا تعهد کرده است که به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کند و به حضور غیرنظامی و کمک‌های بشردوستانۀ خود به افغانستان ادامه دهد.

این در حالی‌ست که روز پنج‌شنبه وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که این کشور جنگنده‌های بیش‌تر و کمک‌های فنی و لوژستیکی را در اختیار نیروهای هوایی افغانستان قرار می‌دهد.

پیش‌ از این اعلام شده بود که آمریکا ۴۵ چرخ‌بال و هفت جنگندۀ «ای۲۹» به افغانستان کمک می‌کند. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری گفت که نیروهای امنیتی افغانستان مجهز با سلاح‌های پیش‌رفته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ او، افغانستان دارای نیروی هوایی توان‌مند و آموزش‌دیده است و از نیروی کافی برای تأمین امنیت خود برخوردار است.

وزارت دفاع آمریکا تأکید کرده است که این کشور افغانستان را زیر نظر خواهد داشت تا مطمئن شود که تروریسم در این کشور برای آمریکا کوچک‌ترین تهدید هم نباشد.

جان کربی گفته است که وزارت دفاع آمریکا در خاورمیانه امکانات و نیروی ضربتی برای پاسخ‌دهی به تهدید تروریسم در اختیار دارد. به گفتۀ او، حضور سربازان آمریکایی در نزدیکی افغانستان به فرماندهان فرصت استفاده از گزینه‌های مختلف را می‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: