وزارت خارجۀ آمریکا با لحنی محتاطانه از میزبانی نماینده‌گان دولت افغانستان و هیأت طالبان در تهران استقبال کرده و گفته است که چنین اقدام‌هایی می‌تواند برای آیندۀ افغانستان سازنده باشد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا روز گذشته در یک نشست خبری با استقبال از میزبانی ایران از گفت‌و‌گوهای صلح گفته است که همسایه‌گان افغانستان باید از نفوذشان با روش‌های سازنده و مثبت برای برقراری صلح در این کشور استفاده کنند. «همسایه‌گان افغانستان باید نقشی سازنده بازی کنند. آن‌چه ایران می‌خواهد با میزبانی چنین نشستی انجام دهد، می‌تواند واقعاً سازنده باشد. باید نتیجه را در آینده دید.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا در این نشست نیز گفته است: «وقتی صحبت از مذاکرات میزبان ایران می‌شود، مطمئناً می‌دانیم که ایران نشستی را میان تیم‌های مذاکره‌کنندۀ طالبان و جمهوری اسلامی برگزار کرده است.»

ایران روز گذشته میزبان شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان و هیأت گروه طالبان بود.

ند پرایس افزوده است: «این چیزی‌ست که ما همیشه گفته‌ایم که همسایه‌گان افغانستان و کشورهای منطقۀ آن‌ها نیز در آینده این کشور سهیم‌اند. آنان باید از نفوذشان به روش‌های مثبت، سازنده و به روش‌هایی که باعث ایجاد صلح شود، استفاده کنند.»

سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا تأکید کرده که اجماع منطقه‌یی و پشتی‌بانی از روند صلح به رهبری افغانستان، برای برقراری صلح پایدار مهم است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

ایران روز گذشته میزبان شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان و هیأت گروه طالبان بود. در این نشست محمدیونس قانونی، معاون نخست رئیس‌جمهور پیشین، عبدالسلام رحیمی، نمایندۀ رئیس‌جمهور غنی در امور صلح، عبدالکریم خرم، عضو پیشین هیأت دولت افغانستان و شماری دیگر از چهره‌های سیاسی و همین‌گونه هیأت طالبان به ریاست شیرمحمد عباس استانکزی شرکت کرده بودند.

آجندای/دستور کار این نشست گفت‌وگو دربارۀ موضوع‌های وابسته به مهاجران، مسایل مرزی و نیز مسالۀ صلح افغانستان و منطقه گفته شده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: