شماری از بهبودیافته‌گان بیماری کووید ۱۹  در ولایت جوزجان از عارضه‌های جانبی این بیماری شاکی‌اند و رنج می‌برند. به گفتۀ آنان، نبود غذای کافی و دارو، مشکلات اقتصادی و خانواده‌گی و پایین‌بودن سطح آگاهی آنان، از مواردی‌اند که سبب استمرار عارضه‌های این بیماری در وجود آنان شده است.

لاله، باشندۀ شهر شبرغان که سال پیش به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده بود، می‌گوید که هنوز هم عارضه‌های ناشی از این بیماری را در خود احساس می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «سردرد و نفس‌تنگی من تاکنون بهبود نیافته است و زیر درمان پزشکان هستم.»

ملکه، باشندۀ روستای «کهلک» ولایت جوزجان، می‌گوید که چندین ماه می‌شود از این بیماری بهبود یافته است؛ اما هنوز هم عارضه‌های کرونا را تجربه می‌کند.

او می‌افزاید: «هنوز سردرد و جان‌درد هستم، اما آن را از بلندرفتن سن خود می‌دانم؛ چون من ۶۵ سال سن دارم.»

پزشکان معالج در جوزجان نیز وجود عارضه‌های جانبی ناشی از کووید ۱۹ را در بهبودیافته‌گان تأیید می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

زین‌العابدین احمدی، یک تن از پزشکان معالج شفاخانۀ کووید ۱۹‌ جوزجان، می‌گوید: «بیمارانی نیز هستند که دوباره نزد ما به‌خاطر عارضه‌ها و مشکلات پس از کرونا مراجعه می‌کنند، مخصوصاً افرادی که مسن هستند؛ ولی افرادی که دارای سن پایین‌تر باشند، جوانان یا هم کودکان به‌زودی صحت‌یاب می‌شوند. چون سیستم دفاعی جوانان و کودکان نسبت به افراد مسن قوی‌تر است.»

به گفتۀ مسئولان شفاخانۀ کووید ۱۹ جوزجان، از آغاز دسامبر ۲۰۱۹ تاکنون ۱۲۰۰۰ روی‌داد مثبت کرونا در این ولایت ثبت شده است که از این میان ۱۳۷ تن جان باخته و متباقی صحت‌یاب شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: