شماری از آگاهان مسائل سیاسی می‌گویند که امارت اسلامی افغانستان برای به رسمیت‌شناخته‌شدن، آغاز به عملی‌کردن برخی شرایط جامعۀ جهانی کرده است و احتمال دارد که حکومت‌شان به رسمیت شناخته شود.

محب‌الله شریف، آگاه مسائل سیاسی می‌گوید که یکی از شرایط جامعۀ جهانی برای به رسمیت‌شناختن امارت اسلامی افغانستان، ایجاد حکومت همه‌شمول است. او می‌افزاید که جامعۀ جهانی می‌خواهد در حکومت امارت اسلامی شماری از مقام‌های «فاسد و بدنام» دولت پیشین نیز شامل باشند، اما پس از بررسی‌ها و اطلاعات استخباراتی به‌نظر می‌رسد از این خواسته دست کشیده باشند.

به گفتۀ محب‌الله شریف، نماینده‌گان جامعۀ جهانی پشت پرده به مقام‌های امارت اسلامی گفته‌اند که در حکومت در کنار ملاها برخی کادرهای اقوام دیگر را نیز شامل کنند. او تأکید می‌کند که دربارۀ حقوق زنان و دختران نیز پیش‌رفت‌هایی صورت گرفته است و احتمال دارد امارت اسلامی به رسمیت شناخته شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌گوید: «مسئولیت از این پس برعهدۀ جامعۀ جهانی‌ست. جامعۀ جهانی از این نگران است که بحران اقتصادی و مسألۀ پناه‌جویان منجر به فاجعۀ انسانی و فروپاشی اقتصادی شود. به همین دلیل تلاش می‌کنند در برابر امارت اسلامی نرمش نشان دهند و تا جایی که ممکن است بر امارت اسلامی فشار می‌آورند تا برخی موضوع‌ها را بپذیرند و ممکن است که مسأله روزی با مشکل بربخورد که برای جامعۀ جهانی بدون به رسمیت‌شناسی راهی باقی نماند.»

جاوید مومند، دیگر آگاه مسائل سیاسی نیز می‌گوید که اصلی‌ترین خواستۀ جامعۀ جهانی در حال پایان‌یافتن است. او می‌افزاید که شرایط یکی پس از دیگری در حال عملی‌شدن است و دعوت از مقام‌های امارت اسلامی به برخی از مجامع بین‌المللی نشانه‌یی از تلاش‌ها برای به رسمیت‌شناختن آنان است.جاوید مومند می‌گوید‌: «سازمان ملل متحد و نهادهای بین‌المللی باید دست به کار شوند و جامعۀ جهانی را قناعت بدهند که حالا امارت اسلامی برای به رسمیت‌شناخته‌شدن برخی شرایط را تکمیل کرده است. این به‌معنای آن نیست که پس از آن هرچه امارت اسلامی خواست انجام دهد جامعۀ جهانی خاموش بنشیند، در آن‌زمان نیز سازمان ملل متحد نظارت خواهد داشت.»

ولی‌الله شاهین، رئیس ارتباطات استراتژیک وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی می‌گوید که برخی از موضوع‌ها مانند انتخابات که جامعۀ جهانی مطرح کرده است، با وضعیت و شرایط افغانستان مناسب نیست و امارت اسلامی نیز فرمایش‌های کسی را نمی‌پذیرد. به گفتۀ او، برخی شرایط دیگر مانند کار و آموزش زنان که امارت اسلامی نیز آن را مسئولیت خود می‌داند، خیلی‌هایش عملی شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای شاهین از تعاملات جهان با امارت اسلامی ابراز خوش‌بینی می‌کند و امیدوار است که جهان امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد. او می‌گوید‌: «امیدواری و توقع این است که امارت اسلامی به‌زودی به رسمیت شناخته شود و وزارت خارجۀ امارت اسلامی به همین منظور سفرهای بسیاری نیز داشته که قانع‌کننده بوده است. برای جامعۀ جهانی نیز دیگر بهانه‌یی باقی نمانده است که برای امارت اسلامی مشکل ایجاد کند.»

این در حالی‌ست که در این اواخر تلاش‌ها برای به رسمیت‌شناختن امارت اسلامی در داخل و بیرون کشور شدت یافته است. دو روز پیش، رئیس پیشین ستاد ارتش بریتانیا به یک رسانۀ بین‌المللی گفته بود که کشورهای غربی باید این را بپذیرند که در افغانستان شکست خورده‌اند و دیگر نباید مردم افغانستان را با تحریم‌های اقتصادی و دیگر مشکلات جور دهند و امارت اسلامی را باید به رسمیت بشناسند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: