وزارت خزانه‌داری آمریکا با پخش اعلامیه‌یی اعلام کرده که دو مجوز عمومی را برای تسهیل کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و اجرای معاملات ویژه از جمله صادرات برخی از کالاهای کشاورزی، دارو و تجهیزات طبی به افغانستان، صادر کرده است.

در اعلامیۀ این نهاد آمده است که مجوز اول (GL14) به مشارکت آمریکا و نهادهای بین‌المللی در ارایۀ کمک‌های بشردوستانه به افغانستان و مجوز دوم (GL15) به صادرات کالاهای کشاورزی، دارو و تجهیزات طبی به افغانستان اجازه می‌دهد. براساس اعلامیه، صدور این دو مجوز به روال دیرینۀ دولت آمریکا در اجازه‌دادن به ارایۀ کمک‌ها و خدمات بشردوستانه به مناطق تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا، ادامه می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در اعلامیه گفته شده است آمریکا می‌خواهد مطمین شود که غیرنظامیان در افغانستان از تحریم‌های آمریکا متأثر نمی‌شوند و ارسال کمک‌های بشردوستانۀ دولت آمریکا و جامعۀ بین‌المللی به افغانستان نیز محدود نمی‌شود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا به تسهیل جریان کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و دیگر فعالیت‌هایی که نیازهای ابتدایی انسانی آن‌ها را تأمین می‌کند، متعهد است، اما در عین زمان، تحریم‌های آمریکا بر طالبان، شبکۀ حقانی و دیگر نهادها و افراد تحریم‌شده باقی می‌ماند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گفتنی‌ست که پس از تسلط کامل طالبان بر افغانستان، آمریکا حدود ۹.۵ میلیارد دالر پول بانک مرکزی افغانستان را که در بانک‌های آن کشور نگه‌داری می‌شد، بسته کرد. هدف از این اقدام آمریکا، دست‌رسی‌نداشتن طالبان به ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان گفته شده است.

علاوه بر این، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی تأمین خدمات قرضه و نیز ارسال پول به افغانستان را متوقف کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: