حسین مستمندیار، مسئول خدمات صحی بنیاد توسعۀ آغاخان (AKHS) در بامیان می‌گوید که قطع کمک‌های بانک جهانی به افغانستان، بخش عرضۀ خدمات صحی را در این ولایت با کم‌بود بودجه روبه‌رو کرده است.

آقای مستمندیار هرچند امیدوار است بخش صحی بنیاد توسعۀ آغاخان که مسئولیت حدود ۹۰ درصد عرضۀ خدمات صحی بامیان را برعهده دارد، می‌تواند از بودجۀ خود این بخش را فعال نگه‌ دارد. اما با ابراز نگرانی می‌گوید که در درازمدت این سازمان هم توانایی ادامۀ برنامه‌هایش را بدون کمک بانک جهانی ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

مسئول خدمات صحی بنیاد توسعۀ آغاخان در بامیان می‌افزاید که هم‌اکنون روند عرضۀ خدمات صحی در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت به گونۀ عادی و منظم جریان دارد. به باور او، اگر بانک جهانی دوباره کمک‌هایش به افغانستان را از سر نگیرد و  تمویل‌کنندۀ دیگر پیدا نشود، بخش عرضۀ خدمات صحی در آینده با چالش‌های بزرگی روبه‌رو خواهد شد.

بر بنیاد گفته‌های مسئولان صحی بنیاد توسعۀ آغاخان، کارمندان زن بخش صحت دو روز پس از تسلط طالبان بر بامیان دوباره به وظیفه‌های‌شان برگشتند. اما در روزهای نخست تسلط طالبان بر بامیان، تنها از این سازمان ۱۰ پایه کمپیوتر و ۵ عراده موتر به سرقت برده شدند که موترها به هم‌کاری طالبان برگردانده شدند؛ اما از کمپیوترها خبری نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مسئولان صحی بنیاد توسعۀ آغاخان هم‌چنان از وعدۀ هم‌کاری گروه طالبان در زمینۀ پرداخت معاش‌ها، تهیۀ غذا و فراهم‌کردن امکانات به مرکزهای صحی خبر می‌دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: