با تصرف افغانستان از سوی طالبان، نهادهای صحی جهان به‌ویژه بانک جهانی، کمک‌های‌شان را به این کشور متوقف کردند. شماری از کارکنان و اعضای انجمن‌های صحی در افغانستان، امروز در یک گردهمایی اعتراضی در کابل خواهان از سرگیری کمک‌های جهانی به افغانستان شدند.

معترضان تأکید می‌کنند که اگر کشورهای جهان به کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان ادامه ندهند، بحران انسانی در این کشور افزایش خواهد یافت.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

نجم‌السما شفاجو، رئیس انجمن پزشکان نسایی ولادی افغانستان، در این گردهمایی می‌گوید که نباید سکتور صحت و زنان در کشور آسیب ببینند. «سکتور صحت را لطفاً ضربه نزنید، سکتور صحت را سیاسی نسازید، همین‌‌رقم که با چپن‌های پاک‌وسفید ما آمده‌ایم، این چپن‌های ما را همین‌گونه مقدس بمانید و همین‌رقم ما را بمانید که صادقانه خدمت بکنیم.»

نجم‌السما شفاجو، رئیس انجمن پزشکان نسایی ولادی افغانستان

با این حال، فردین غرمان، رئیس اتحادیۀ شفاخانه‌های خصوصی افغانستان هم در این گردهمایی می‌گوید که جامعۀ جهانی به‌ویژه بانک جهانی، در ۲۰ سال گذشته در بخش صحت افغانستان را تنها نگذاشت و اکنون نیز نباید مردم افغانستان را تنها بگذارد.

با توقف کمک‌های انسان‌دوستانه به بخش صحت افغانستان، تاکنون ۲ هزار و ۳۳۱ شفاخانه و درمان‌گاه صحی در سرتاسر کشور با تهدید بسته‌شدن روبه‌رو شده است که با بسته‌شدن این مرکزهای صحی، بیش از ۲۵ هزار و ۱۴۲ کارمند صحی شامل زنان و مردان وظیفه‌های‌شان را از دست خواهند داد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: