مسئولان کمیتۀ سویدن برای افغانستان که مسئولیت عرضۀ خدمات صحی در بخش مبارزه با بیماری کووید ۱۹ در ولایت‌های پروان، کاپیسا و پنجشیر را برعهده داشتند، از توقف ادامۀ فعالیت‌شان در این ولایت‌ها خبر می‌دهند.

دکتر الیاس هوشمند، مسئول وضعیت اضطرار دفتر کمیتۀ سویدن برای افغانستان به سلام‌وطندار می‌گوید که علت این توقف، توقف کمک‌های مالی بانک جهانی به افغانستان است. به گفتۀ او، بیش‌تر عرضۀ خدمات صحی در کشور با کمک‌های بانک جهانی تمویل می‌شد.

آقای هوشمند می‌افزاید، روند عرضۀ خدمات صحی در بخش مبارزه با کووید ۱۹ در حالی متوقف شده است که افغانستان در انتظار موج چهارم این ویروس است و اگر روند عرضۀ خدمات همین‌گونه متوقف باشد، فاجعه رخ خواهد داد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

مسئول وضعیت اضطرار دفتر کمیتۀ سویدن برای افغانستان تأکید می‌کند، صدها دوز واکسن کرونا که قرار بود تطبیق شود، تطبیق‌ناشده مانده و پس از توقف عرضۀ خدمات با انقضای تاریخ آن، فاسد خواهد شد.

در همین حال، دکتر عبدالحمید عالمی ژکفر، مسئول شفاخانۀ کووید ۱۹ پروان می‌گوید که از امروز به بعد، آنان دروازۀ این شفاخانه را بسته خواهند کرد و تیم‌های ساحه‌یی‌‌شان را نیز از محل‌ها و ولسوالی‌ها خواسته‌اند که به خانه‌های‌شان بروند. آقای ژکفر می‌افزاید که با توقف عرضۀ خدمات، ده‌ها تن بی‌کار شده‌اند.

با این حال، دکتر عبدالمطلب حامد، مسئول شفاخانۀ کووید ۱۹ کاپیسا با پخش یادداشتی در فیس‌بوک خود از توقف فعالیت‌های صحی در بخش کووید ۱۹ در این ولایت خبر داده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

بانک جهانی که بیش‌تر تمویل‌کنندۀ بخش‌های صحی در افغانستان است، هفتۀ گذشته اعلام کرد که کمک‌هایش را به افغانستان به‌دلیل تسلط طالبان به این کشور، متوقف کرده است.

برخی منابع صحی می‌گویند که با توقف عرضۀ خدمات صحی در بخش کووید ۱۹ در پروان، کاپیسا و پنجشیر، ۴۰۳ تن از کارمندان این بخش در این ولایت‌ها بی‌کار شده‌اند.

روشن نیست که با توقف کمک‌های بانک جهانی به افغانستان، بدیل این کمک‌ها چه زمانی و از کدام مدرک تمویل خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: