شماری از پایوازان در شفاخانۀ کووید ۱۹ ولایت پروان می‌گویند که کم‌بود اکسیژن در این مرکز درمانی به شدت محسوس است و بیش‌تر بیماران کرونایی از این شفاخانه خلاف عادت به شفاخانه‌های کووید ۱۹ در کابل فرستاده می‌شوند.

میرویس و شریف‌الله، دو تن از بیمارداران کووید ۱۹ در شفاخانۀ ۲۰ بستر ولایتی پروان به سلام‌وطندار می‌گویند که بیماران‌شان در شفاخانه اگر به‌دلیل ابتلا به کرونا جان نبازند، به‌دلیل نبود اکسیژن جان خواهند داد.

در همین حال، مسئولان ریاست صحت پروان و شفاخانۀ کووید ۱۹ این ولایت می‌گویند که این شفاخانه از سه روز به این‌سو شدید دچار کم‌بود اکسیژن شده و آمار بیماران کرونایی نیز رو به افزایش است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

صفی‌الله وارسته، رئیس صحت پروان می‌گوید که شفاخانۀ کووید ۱۹ این ولایت با کاهش ۵۰ درصدی اکسیژن روبه‌رو شده و این مشکل سراسری و در همۀ کشور است.

به گفتۀ رئیس صحت پروان، مصرف روزانۀ اکسیژن در شفاخانۀ ۲۰ بستر اختصاصی بیماران کووید ۱۹ این ولایت به ۴۰ بالون می‌رسد؛ اما پیمان‎‌کار این نهاد می‌تواند روزانه ۲۰ بالون اکسیژن را انتقال دهد.

صفی‌الله وارسته تأکید می‌کند که از دو روز به این‌سو روند فرستادن بیماران کووید ۱۹ به مرکزهای درمانی در کابل را آغاز کرده‌اند و علت آن شدت بیماری در وجود این بیماران و رسیده‌گی بهتر به آنان، گفته شده است.

با این همه، منابع صحی در کمیتۀ سویدن که مسئولیت رسیده‌گی به بخش کووید ۱۹ در ولایت‌های شمال کابل را برعهده دارند، کم‌بود اکسیژن را در تمامی کشور یک مشکل جدی می‌دانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یک منبع معتبر از این نهاد به سلام‌وطندار می‌گوید، یک آزمایشگاه تشخیص بیماران کووید ۱۹ در ولایت پنجشیر ایجاد کرده‌اند که به سطح ولایت‌های پروان، کاپیسا و پنجشیر، نمونه‌های گرفته‌شده را آزمایش می‌کند. به گفتۀ منبع، این آزمایشگاه در حدود ۲۴ ساعت حداکثر تا ۳۰۰ نمونۀ مشکوک را آزمایش می‌کند.

منبع می‌افزاید که این آزمایشگاه از پنج روز به این‌سو نمونه‌های ارسال‌شده از پروان را موفق نشده است آزمایش کند و از همین‌رو، آنان آخرین آمار مبتلایان به کرونا را در اختیار ندارند.

این در حالی‌ست که هم‌اکنون یازده بیمار در شفاخانۀ کووید ۱۹ ولایت پروان بستری‌اند و منابع صحی تأکید می‌کنند که ظرفیت بشری و بستری شفاخانه‌های کووید ۱۹ در سه ولایت شمال کابل به‌منظور مبارزۀ اثرگذار با این ویروس، افزایش خواهد یافت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: