وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی به اظهارات اخیر جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا دربارۀ افغانستان مبنی بر این‌که متحدکردن این کشور تحت یک دولت ممکن نیست، واکنش نشان داده و آن را شدید تکذیب کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی، امروز در توییترش نوشته است: «در این شکی نیست که افغان‌ها هرگز تحت هجوم متجاوزین متحد نمانده‌اند؛ بل‌که بخش بزرگی از ملت با اتفاق محکم در مقابل متجاوزین مبارزۀ مشروع را انجام داده‌اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی وزارت خارجه هم‌چنان نوشته است که اظهارات بایدن مبنی بر این‌که افغانستان گورستان امپراطوری‌هاست، خود به اتحاد مردم افغانستان اعتراف می‌کند. او تأکید کرده است: «فقط یک ملت متحد، نه یک ملت متفرق، می‌تواند باعث سقوط متجاوزان و امپراطوری‌های بزرگ شود.»

عبدالقهار بلخی ادعا کرده است که امارت اسلامی پس از بیرون‌شدن نظامیان خارجی از افغانستان، در مدت کوتاهی امنیت همه‌جانبه را تأمین، یک نظام مرکزی واحد را احیا و مردم را متحد کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به ‌گفتۀ او، نفاق یک پدیدۀ بیرونی‌ست که متجاوزان برای بقای خود به آن دامن می‌زنند، اما در مقابل، شهروندان افغانستان براساس اشتراکات عقیدۀ اسلامی، کشور و افتخارات تاریخی، متجاوزان را شکست داده و هم‌اکنون در جهت تبدیل‌شدن به یک ملت رقیب گام‌های محکمی برمی‌دارند.

این در حالی‌ست که جو بایدن دو روز پیش در یک نشست خبری از تصمیم خود دربارۀ بیرون‌شدن از افغانستان دفاع کرده و گفته بود که افغانستان گورستان امپراتوری‌ها بوده است. به ‌گفتۀ بایدن، متحدکردن افغانستان تحت یک دولت ممکن نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: