جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته در هفتادوششمین نشست سالانۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دربارۀ افغانستان و دیگر موضوع‌ها سخن‌رانی کرد. رئیس‌جمهور آمریکا تأکید می‌کند که زنان و دختران افغان باید از همه حقوق برخوردار شوند و به آن‌ها اجازه داده شود تا از ظرفیت کامل خود در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و دیگر زمینه‌ها استفاده کنند.

جو بایدن از طالبان خواست که به همه هنجارهای بین‌المللی احترام بگذارند. «ما انتظار داریم که طالبان به اصول و قوانین بین‌المللی در مورد حقوق بشر احترام بگذارند و جهان در این زمینه با طالبان حساب می‌کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیس‌جمهور آمریکا دهۀ کنونی را برای جهان سرنوشت‌ساز توصیف کرد و گفت که این کشور روابط خود را با جهان در سال‌های آینده بهبود می‌بخشد و در مسایل مهم‌تر از جنگ سرمایه‌گذاری می‌کند. او می‌گوید که جنگ ۲۰ ساله در افغانستان را پایان داده است؛ اما روند جدیدی از دیپلماسی را آغاز خواهد کرد.

در همین حال، شماری از آگاهان به این باور اند که خواسته‌های رئیس‌جمهور آمریکا ممکن برای طالبان نیز قابل پذیرش باشد.

محب‌الله شریف، آگاه روابط بین‌الملل می‌گوید که آمریکا پس از این با طالبان از ملایمت کار خواهد گرفت و طالبان باید از این فرصت استفاده کنند تا دولت و مردم افغانستان را به جهان متصل کنند. به گفتۀ او، روابط افغانستان با جامعۀ بین‌المللی باید بر مبنای احترام متقابل باشد تا رویارویی.حکمت‌الله شهباز، آگاه سیاسی می‌گوید، رهبران طالبان بارها اعلام کرده‌اند که به حقوق زنان پای‌بند هستند، اما امارت اسلامی از اعمال محدودیت‌ها بر تحصیل زنان، اشتغال و دیگر محدودیت‌ها استفاده می‌کند تا جامعۀ بین‌المللی حکومت جدید را به رسمیت بشناسد و پول‌های بسته‌شدۀ افغانستان نیز آزاد شود. به گفتۀ شهباز، اگر طالبان به اهداف خود برسند، ممکن است وضعیت بهتر شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که خبرگزاری رویترز گزارش داده است وزارت خارجۀ افغانستان پیش از برگزاری اجلاس سازمان ملل متحد، در نامه‌یی از این سازمان درخواست کرده بود به امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه اجازه دهد که به نماینده‌گی از افغانستان در مجمع عمومی این سازمان سخن‌رانی کند.

سهیل شاهین، عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر، به‌عنوان نمایندۀ افغانستان در سازمان ملل متحد منصوب شده است.

در این نامه نیز آمده است که سهیل شاهین، عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر، به‌عنوان نمایندۀ افغانستان در سازمان ملل متحد منصوب شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: