جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در نخستین سخن‌رانی خود پس از تکمیل روند خروج از افغانستان یک‌بار دیگر از تصمیم خود در برابر افغانستان دفاع کرده و گفته است که «بهترین تصمیم برای آمریکا خروج از افغانستان بود.» آقای بایدن عملیات هوایی تخلیۀ بیش از ۱۲۰ هزار تن از افغانستان را تحسین کرده است.

بایدن در این سخن‌رانی خود خطاب به مردم آمریکا گفته که استفاده‌نشدن از افغانستان به‌عنوان پایگاه حمله به آمریکا، تنها منافع ملی آمریکاست. رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به انتقادهایی که نسبت به عمل‌کرد او مطرح است، گفته که قصد نداشت پس از ۲۰ سال جنگ، یک نسل دیگر از آمریکایی‌ها را به افغانستان اعزام کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

جو بایدن افزوده است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا با طالبان معامله کرده بود و او پس از ورود به کاخ سفید از میان دو گزینۀ «پای‌بندماندن به توافق ترامپ با طالبان» و «شدت‌دادن جنگ و اعزام هزاران نیرو به افغانستان»، گزینۀ نخست را انتخاب کرده است.

رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفته است که انتظار داشت دولت افغانستان پس از خروج سربازان آمریکایی دوام بیاورد؛ اما این پیش‌فرض اشتباه ثابت شد.

با این حال، منتقدان بایدن او را به خیانت به متحدان افغان، به‌خطرانداختن منافع امنیتی آمریکا و ضربه‌زدن به اعتبار ایالات متحده در جهان متهم کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

از سویی هم، گروه طالبان روز گذشته پس از خروج آخرین سربازان آمریکایی از افغانستان، آن‌چه یک پیروزی می‌خواند را جشن گرفته است.

در همین حال، طالبان وعده داده‌اند به کسانی که دارای گذرنامه و ویزا هستند، اجازۀ خروج از کشور را خواهند داد و آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ آمریکا نیز گفته است که طالبان باید به قول خود عمل کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: