با آغاز دومین هفته‌ی زمستان، باشندگان دایکندی از بسته‌شدن راه‌های ارتباطی این ولایت در اثر برف‌باری، نگرانی دارند. شماری از باشندگان دایکندی، می‌گویند که به دنبال بسته‌ماندن راه‌های ارتباطی، بهای مواد خوراکی و سوختی در این ولایت افزایش می‌یابد و دست‌رسی مردم به خدمات صحی نیز محدود می‌شود.

آنان می‌ا‌فزایند که موردهایی نیز پیش آمده است که بیماران به دلیل نرسیدن به مرکزهای درمانی، جان داده اند. آصف هنایش، باشنده‌ی ولسوالی میرامور دایکندی، می‌گوید که در هر بار برف‌باری، راه‌های ارتباطی برای یک تا دو هفته بسته و دست‌رسی مردم به خدمات صحی قطع می‌شود.

او، به سلام‌وطندار می‌افزاید: «بیش‌تر اوقات شده است که بیماران عاجل به شفاخانه نرسیده و جان داده اند. خانم‌هایی که زایمان داشته، در مسیر راه هم به دلیل این که یک تا چند شبانه‌روز در کوتل‌ها گیر مانده، از بین رفته و بیش‌تر اوقات، کودکان شان از بین رفته اند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از رانندگان و مسئولان شرکت‌های ترانسپورتی‌ در دایکندی، با ابراز نگرانی از احتمال بسته‌شدن راه‌های ارتباطی این ولایت، می‌گویند که اگر به این مشکل رسیدگی نشود، در زمستان روان مردم در شرایط دشواری قرار خواهند گرفت.

حبیب افضلی، راننده و باشنده‌ی ولسوالی سنگ تخت‌و‌بندر دایکندی، می‌گوید: «ولسوالی سنگ تخت‌وبندر نسبت به دیگر ولسوالی‌ها سردسیر و از مرکز ولایت دور است. بسیار مشکلات زیاد است، مردم سنگ تخت‌وبندر در زمستان از سال‌های سال متضرر بوده اند.»

همین گونه، چراغ‌علی سخنور، نماینده‌ی یکی از شرکت‌های ترانسپورتی دایکندی، می‌گوید: «ما از دولت‌مردان و مسئولان خواهش‌مندیم که به ملت و مردم خود توجه داشته باشند، به ویژه در مسئله‌ی راه. وقتی که بارندگی می‌شود، باید توجه داشته باشند. در کوتل‌ها تیم برف‌پاکی پیاده و ماشینری شان آماده باشد که مردم دچار مشکلات نشوند. خواست ما این است که راه‌ها بسته نشود.»

آقای سخنور، می‌افزاید که بسته‌شدن راه‌ها، سبب می‌شود تا نرخ مواد خوراکی نیز افزایش یابد.

با این حال، مسئولان ریاست فواید عامه‌ی دایکندی، می‌گویند که در زمستان روان، هیچ مسیر ارتباطی‌ای در این ولایت، بسته نخواهد ماند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

احمدشاه احسانی، معاون این ریاست، به سلام‌وطندار می‌گوید که «قرارداد برف‌پاکی ۳۲۸ کیلومتر سرک در سراسر دایکندی با شرکت‌های خصوصی»، در حال منظوری است که بر اساس آن، مسیرهای منتهی به ولسوالی‌ها، مرکز دایکندی و ولایت‌های هم‌جوار آن، پاک‌کاری می‌شود.

او می‌افزاید: «کوتل‌های قوناق، سیابوغندی و خدیر به طول ۵۹ کیلومتر از سوی ماشینری ریاست فواید عامه، برف‌پاکی می‌شود.»

دایکندی، ولایتی کوهستانی و سردسیر در مرکز افغانستان است که با آغاز برف‌باری‌ها، مسیرهای منتهی به آن و همین گونه مسیرهای ارتباطی مرکز این ولایت با ولسوالی‌های آن، برای مدتی به روی رفت‌وآمد بسته می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: