مسئولان صحی بنیاد توسعۀ آغاخان (AKHS) و مؤسسۀ به‌زیستی و تحرک (MOV)، که مسئولیت عرضۀ خدمات صحی را در ولایت‌های بامیان و دایکندی به عهده دارند، می‌گویند که به‌دنبال برف‌باری‌های سنگین و توفان شدید از سه روز به‌این‌سو، راه‌های مواصلاتی به مرکزهای صحی پنج ولسوالی دایکندی و دو ولسوالی بامیان بسته و عرضۀ خدمات صحی در این ولسوالی‌ها مختل شده است.

حسن مستمندیار، یکی از مسئولان صحی بنیاد توسعۀ آغاخان می‌گوید که در دو ولسوالی پنجاب و ورس بامیان، ۳۱ مرکز صحی به‌شمول دو شفاخانه فعال است که از این میان، راه‌های مواصلاتی ۲۹ مرکز بسته شده و بیماران نتوانسته‌اند برای درمان مراجعه کنند. به گفتۀ او، راه‌های مواصلاتی شماری از مرکزهای صحی در ولسوالی‌های یکا‌ولنگ و شبر بامیان نیز به‌دلیل بارش برف سنگین و توفان بسته شده‌اند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

مستمندیار می‌افزاید: «بسته‌شدن راه‌های مواصلاتی به مرکزهای صحی دست‌رسی مردم به خدمات صحی را محدود کرده و در بسیاری موارد سبب می‌شود که بیماران عاجل و زنانی که مشکل زایمان دارند، به مرکز صحی نرسیده و تلف شوند.»


در همین حال، محمدحسین مظفری، مسئول پروژۀ صحت‌مندی مؤسسۀ به‌زیستی در دایکندی نیز می‌گوید که برف‌باری‌های سنگین و توفان شدید در دو روز پسین، عرضۀ خدمات صحی را در ولسوالی‌های سرد‌سیر این ولایت متأثر کرده است.

او تصریح می‌کند: «عرضۀ خدمات صحی در بخش‌هایی از نیلی، بخش بزرگی از ولسوالی میرامور و ولسوالی‌های سنگ‌تخت‌وبندر، خدیر، اشترلی و شهرستان ولایت دایکندی به‌دلیل برف‌باری‌های سنگین و توفان شدید از دو روز به‌این‌سو با مشکل روبه‌رو شده است.»

به گفتۀ مسئولان این نهادها، به احتمال بسیار بیش از ۵۰ درصد باشندگان ولسوالی‌های یادشده در نتیجۀ بسته‌شدن راه‌های مواصلاتی مرکزهای صحی به‌دلیل برف‌باری‌ها و توفان از خدمات صحی محروم شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید


با این حال، مولوی سلمان، سرپرست صحت عامۀ امارت اسلامی در بامیان، در پاسخ به پرسش‌های خبرنگار سلام‌وطندار، از بسته‌شدن راه‌های مواصلاتی مرکزهای صحی در ولسوالی‌های ورس و پنجاب این ولایت اظهار بی‌خبری کرد و قاسم انقیادی، سرپرست صحت عامۀ دایکندی نیز به تماس‌های تلفنی پاسخ نداد.

از سوی دیگر، مسئولان ریاست‌های فواید عامۀ بامیان و دایکندی می‌گویند که بیش‌تر راه‌های مواصلاتی این دو ولایت به‌روی رفت‌وآمد باز شده و تلاش‌ها برای بازگشایی راه‌های دیگر نیز تا پایان امروز ادامه دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: