شماری از دام‌داران در دایکندی، می‌گویند که شیوع بیماری «لمپی ‌اسکین» در ولسوالی‌های این ولایت، سبب تلف‌شدن ده‌ها رأس گاو شان شده است.

آن‌ها، می‌افزایند که شمار زیادی از دام‌داران در دایکندی، در باره‌ی بیماری لمپی اسکین آگاهی کافی ندارند و آنان را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است.

علی‌رضا، دام‌دار در ولسوالی سنگ‌تخت‌وبندر دایکندی، می‌گوید که تا کنون چهار رأس گاو در این ولسوالی در اثر ابتلا به بیماری لمپی اسکین تلف شده است.

به گفته‌ی او، بیماری لمپی اسکین در نخست پاهای گاو را مبتلا می‌کند و سپس، سبب ایجاد آبله و پندیدگی می‌شود و با گذشت چند روز، به تمام وجود حیوان شیوع می‌یابد.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

علی‌رضا، می‌افزاید: «زیادتر گاوهای شیری را می‌گیرد و گوساله‌ها را زیاد مصاب نکرده و نکشته است. یک هفته پیش از بیماری واکسین آمده بود، ما گاوها را واکسین هم کردیم و داکتران محلی را هم بردیم؛ اما نتیجه‌بخش نبود.»

طیبه، باشنده‌ی دایکندی، می‌گوید که تنها راه تأمین هزینه‌های زندگی‌اش دام‌داری است و اکنون که دو رأس گاوش در اثر ابتلا به لمپی اسکین تلف و یک گاو شیری و دو گوساله‌ی دیگر او نیز به این بیماری مبتلا شده، با مشکل روبه‌رو شده است.

او می‌افزاید: «بسیار تب داشت. دو روز گذشت، به چراگاه برده بودیم و وقتی آوردیم، دانه در تمام پوستش بلند شده بود. این گاو که مرد، گاو کلان‌تر را هم گرفت. او هم از شاخ تا سم‌هایش دانه بلند شده، دهن، چشم، پاها و سرش آماس کرده و از دهانش خون می‌آمد.»

دام‌داران در دایکندی، از مسئولان و نهادهای کمک‌رسان می‌خواهند که در باره‌ی لمپی ‌اسکین و دیگر بیماری‌ها در میان حیوانات، به آن‌ها آگاهی‌دهی و در زمینه‌ی پیش‌گیری و درمان حیوانات، با آن‌ها کمک کنند.

شکل‌یافتن دانه‌های زیرپوستی، زخم و ترشحات دهان، کم‌اشتهایی، ریزش آب از دماغ و چشم، تب شدید و پندیدگی، از نشانه‌های لمپی اسکین است.

دام‌پزشکان، می‌گویند که لمپی اسکین یک بیماری ویروسی و واگیر است که بیش‌تر گاوها به آن مبتلا می‌شوند و در صورت درمان‌نشدن، سبب مرگ آن‌ها می‌شود.

حبیب کریمی، دام‌پزشک در دایکندی، می‌گوید: «حدود ۴۰۰ رأس گاو در ولسوالی سنگ‌تخت‌وبندر، به بیماری لمپی‌ اسکین مبتلا شده است. در نخست ۷۰ درصد امکان درمان گاو مبتلا وجود دارد؛ اما در اثر افزایش پندیدگی در حیوان، امکان درمان آن کاهش می‌یابد.»

به گفته‌ی او، آگاهی‌دهی به دام‌داران، تطبیق واکسین ضد لمپی اسکین، رعایت بهداشت و قرنطینه‌کردن حیوان مبتلا، از روش‌های پیش‌گیری این بیماری است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری دایکندی، می‌گویند با این که بیماری لمپی اسکین در این ولایت وجود دارد؛ اما اکنون از سرعت شیوع آن کاسته شده است.

محمدعزیز شریفی، مدیر صحت حیوانی ریاست زراعت دایکندی، به سلام‎‌وطندار می‌گوید که سال گذشته نیز بیماری لمپی اسکین در میان حیوانات در این ولایت شیوع یافته بود که با تطبیق واکسین ضد این بیماری در بخش‌هایی از دایکندی، از شیوع بیش‌تر آن جلوگیری شده است.

او می‌افزاید: «سال گذشته نخستین مورد آن در ولسوالی شهرستان دیده شد. فعلاً واکسین در ساحه‌ها تطبیق و مرض کنترل شده است. کمی در ساحه‌ی ولسوالی میرامور و قسمتی از ولسوالی سنگ‌تخت‌وبندر باقی مانده است. در ساحه‌هایی که قبلاً واکسین تطبیق شده، مرض دیده نمی‌شود.»

لمپی‌ اسکین، گونه‌ای از بیماری ویروسی در گاو‌ها است که به شکل برآمدگی‌های پوستی ظاهر شده و سبب لاغری حیوان در اثر کم‌اشتهایی، خشکیدن شیر و ناباروری در گاوهای نر و ماده می‌شود که در نهایت، می‌تواند سبب مرگ آن‌ها شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: