شماری از باشندگان هلمند، می‌گویند که پس از شیوع گونه‌ای از بیماری پوستی میان حیوانات در این ولایت، بسیاری از گاوها به آن مبتلا و تلف شده است.

حافظ‌الله، باشنده‌ی ولسوالی ناوه‌ی هلمند، می‌گوید: «خودم چهار گاو داشتم که به نوعی بیماری مبتلا شده است؛ زیر پوست شان دانه ظاهر می‌شود و خون‌ریزی می‌کند. غذا نمی‌خورند، یکی از گاوهایم مرد؛ اما یکی دیگر را واکسین و دوا دادیم، خوب شد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالعلی، دیگر باشنده‌ی ولسوالی ناوه، می‌گوید که به تازگی آگاه شده که این بیماری پوستی قابل درمان است. او می‌افزاید: «گاوها را به کلینیک بردیم و دوا دادند. حالا دانه‌های زیر پوست شان از بین رفته است. اکنون واکسین وجود دارد. در ابتدا نمی‌فهمیدیم و گاوهای ما می‌مردند.»

محمدذاکر میرزایی، دام‌پزشک در هلمند، بیماری پوستی میان حیوانات در این ولایت را «لمپی‌ اسکین»، می‌نامد و می‌گوید که بیش‌تر، گاوها به آن مبتلا می‌شود. به گفته‌ی او، «این بیماری قبلاً در کشورهای افریقایی بود و تقریباً دو سال پیش، به جنوب آسیا مانند هند و پاکستان شایع شد و در عید قربان سال گذشته، به افغانستان نیز منتقل شد.»

میرزایی، می‌افزاید که شکل‌یافتن دانه‌های زیرپوستی، زخم و ترشحات دهان، کم‌اشتهایی، ریزش آب از دماغ، تب شدید با دمای حدود ۴۰ تا ۴۲ درجه در حیوان، از نشانه‌های این بیماری است. «سیستم تنفسی و تمام اندام‌ها را مبتلا می‌کند.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

با این حال، شاه‌محمد، آمر صحت حیوانات در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری هلمند، می‌گوید که برای پیش‌گیری از شیوع لمپی‌ اسکین، ۲۲۰ هزار گاو در این ولایت، واکسین می‌شود. او می‌افزاید: «این بیماری بیش‌تر در گاوها است. روند تطبیق واکسین اکنون جریان دارد. این بیماری در تمام ولسوالی‌های هلمند وجود دارد؛ اما در ولسوالی‌های جنوبی، بیش‌تر است؛ زیرا آن جا گرم‌تر است.»

لمپی‌ اسکین، گونه‌ای از بیماری ویروسی در گاو‌ها است که به شکل برآمدگی‌های پوستی ظاهر شده و سبب لاغری حیوان در اثر کم‌اشتهایی، خشکیدن شیر و ناباروری در گاوهای نر و ماده می‌شود که در نهایت، می‌تواند سبب مرگ آن‌ها شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: