هم‌زمان با نگرانی‌ها از استخراج بی‌رویۀ زغال‌سنگ کشور و صادرات آن با بهای اندک به کشورهای دیگر، مسئولان امارت اسلامی می‌گویند که بهای زغال‌سنگ را افزایش داده‌اند.

احمدولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه، امروز در یک نشست خبری می‌گوید که بهای زغال‌سنگ نسبت به چند ماه گذشته از ۹۰ دالر به ۲۰۰ دالر افزایش یافته ‌است. او هم‌چنان از افزایش تعرفۀ صادرات زغال‌سنگ نیز در جریان چند ماه گذشته خبر می‌دهد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی وزارت مالیه می‌افزاید: «تا ماه ثور قیمت یک تُن زغال‌سنگ ۹۰ دالر بود و تعرفۀ آن ۲۰ درصد، بعد تعرفه ۳۰ درصد شد. حالا قیمت هر تُن زغال‌سنگ به ۲۰۰ دالر افزایش یافته و تعرفه هم ۳۰ درصد است.»

این در حالی‌ست که نخست‌وزیر پاکستان به تازه‌گی دستور واردات زغال‌سنگ از افغانستان به این کشور با کلدار را داده است. او در یک نشست گفته که این اقدام به‌دلیل ذخیرۀ ارز گران‌بها (دالر) و تولید برق ارزان روی‌دست گرفته شده است. با این تصمیم قرار است پاکستان سالانه حدود ۲.۲ میلیارد دالر در لایحۀ وارداتش صرفه‌جویی کند.

در واکنش به این اظهارات نخست‌وزیر پاکستان، مسئولان وزارت معادن و پترولیم می‌گویند که با هیچ کشوری در زمینۀ زغال‌سنگ قرارداد رسمی ندارند و اجازه نخواهند داد در داخل کشور معاملات با پول خارجی انجام شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عصمت‌الله برهان، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم، می‌گوید: «در داخل افغانستان معامله با کلدار را اجازه نمی‌دهیم. ما زغال‌سنگ را با تجار افغانی و با پول افغانی می‌فروشیم و این‌که تجار با کدام پول معامله می‌کند، مداخله نمی‌کنیم.»

سخنگوی وزارت معادن و پترولیم هم‌چنان از صادرات ۱۰ هزار تُن زغال‌سنگ به بیرون از کشور خبر می‌دهد و می‌افزاید که روزانه ۱۰۰ میلیون افغانی از زغال‌سنگ عایدی دارد. براساس معلومات مسئولان، در هشت ماه گذشته وزارت معادن و پترولیم ۱۳ میلیارد افغانی از صادرات زغال‌سنگ درآمد داشته‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: