رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که شهباز شریف، نخست‌وزیر این کشور، دستور داده است واردات زغال‌سنگ افغانستان به پاکستان با کلدار انجام شود.

به نقل از رسانه‌ها، شهباز شریف در نشستی گفته است که با این اقدام ارز گران‌بها ذخیره و برق ارزان با استفاده از سوخت‌های فسیلی، در این کشور تولید می‌شود. افزون بر این، در لایحۀ واردات پاکستان سالانه دست‌کم ۲٫۲ میلیارد دالر صرفه‌جویی می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نخست‌وزیر پاکستان در این نشست بر بهبود انتقال زغال‌سنگ از افغانستان تأکید کرده و به وزارت راه آهن این کشور دستور داده است که تمامی اقدامات لازم را برای اطمینان از تحویل سریع زغال‌سنگ وارداتی به نیروگاه‌ها انجام دهد.

او هم‌چنان هدایت داده است که کمیته‌یی از مقام‌های ذی‌ربط به ریاست خواجه آصف، وزیر دفاع پاکستان، برای تسریع روند واردات زغال‌سنگ از افغانستان تشکیل شود.

این در حالی‌ست که اخیراً گزارش‌هایی از افزایش صادرات زغال‌سنگ افغانستان به پاکستان با بهای پایین پخش شده است. مقام‌های پاکستانی گفته‌اند که امارت اسلامی این اقدام را به‌منظور افزایش درآمد در نبود بودجۀ مستقیم خارجی، روی‌دست گرفته است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پیش از این، شماری از فروشنده‌گان زغال‌سنگ در کابل به سلام‌وطندار گفته بودند که پس از روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی، بها و صادرات زغال‌سنگ به‌طور چشم‌گیری افزایش یافته است. آنان تأکید کرده بودند که در مقایسه با گذشته، بهای زغال‌سنگ در کشور بیش‌تر از دو برابر شده و به کسب‌وکار آنان آسیب زده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: