شماری از پایتخت‌نشینان با نگرانی از همه‌گیری اومیکرون، گونۀ جدید ویروس کرونا در جهان، می‌گویند که بیم آن می‌رود این گونۀ ویروس کرونا همانند گونه‌های دیگر این ویروس از کشورهای همسایه وارد افغانستان شود.

به گفتۀ آنان، با آن‌که سرعت انتشار اومیکرون بالاست؛ اما از تدابیر وزارت صحت‌ عامه برای مقابله با آن هیچ خبری نیست. باشنده‌گان کابل از مسئولان وزارت صحت می‌خواهند که به‌دلیل خطرناک‌بودن اومیکرون، این ویروس را جدی بگیرند و برای جلوگیری از ورود آن به کشور، برنامه‌هایی را روی‌دست گیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

مهدیه، یک تن از باشنده‌گان کابل، می‌گوید: «نوع جدید ویروس کرونا در جهان در جریان است و تعدادی از کشورها برای جلوگیری از شیوع آن محدودیت‌هایی را وضع کرده‌اند، اما وزارت صحت عامۀ افغانستان تاکنون هیچ اقدامی نکرده است و هیچ تدابیری را درنظر نگرفته‌اند.»

مریم، یک تن دیگر از باشنده‌گان کابل، نیز می‌گوید: «افغانستان از جمله کشورهایی‌ست که امکان دارد ویروس کرونا در این‌جا انتشار یابد. وضعیت نگران‌کننده است. اگر ویروس شیوع پیدا کند، مردم و حکومت در برابر آن مسئولیت دارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اما مسئولان وزارت صحت عامه می‌گویند که تدابیری را برای جلوگیری از ورود این ویروس به افغانستان روی‌دست گرفته‌اند. جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت، می‌گوید: «وزارت صحت عامه برای جلوگیری از ورود این ویروس از کشورهایی همسایه به افغانستان تدابیر را گرفته است. گماشتن تیم‌های سیار و گرفتن سمپل/نمونه از مسافرین مشکوک که وارد خاک افغانستان می‌شود.»

نگرانی‌ها از ورود اومیکرون به افغانستان در حالی مطرح می‌شود که هفتۀ گذشته نخستین مورد مثبت این ویروس در ایران ثبت شد. به‌دلیل افزایش آمار مبتلایان به اومیکرون در جهان، شماری از کشورها برای مقابله با همه‌گیری این‌ گونۀ ویروس کرونا محدودیت‌های تازۀ رفت‌وآمد وضع کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: