اتحادیۀ اروپا و کشورهای آسیای مرکزی در پایان نشست تاشکند، دربارۀ وضعیت کنونی افغانستان و پیامدهای آن به منطقه، روز گذشته بیانیۀ مشترک پخش کردند. در این بیانیه بر هم‌کاری اتحادیۀ اروپا و آسیای مرکزی برای پشتی‌بانی از شهروندان افغانستان و امنیت این کشور تأکید شده است.

توماس نیکولسن، نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان و نماینده‌گان کشورهای آسیای مرکزی در این نشست، بر ایجاد دولت فراگیر، انعطاف‌پذیری منطقه‌یی و تأمین حقوق بشر در افغانستان تأکید کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در بیانیه به افغانستان باثبات، امن، مستقل و مرفه که در آن تمام زنان و مردان بتوانند از حقوق و آزادی‌های کامل برخوردار باشند، تأکید و گفته شده است که مطابق قطع‌نامه ۲۵۹۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد، باید آزادی رفت‌و‌آمد و گذرگاه امن برای هراس‌افگنان از افغانستان فراهم نشود.

در بیانیه هم‌چنان گفته شده است که کشورهای عضو وضعیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی افغانستان را بررسی و از تأثیر آن بر جامعۀ افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

شرکت‌کننده‌گان این نشست تصریح کرده‌اند که جدیت بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان نیازمند پاسخ قوی و هماهنگ جامعۀ جهانی‌ست تا دست‌رسی کامل به کمک‌های بشردوستانه فراهم شود. هم‌چنان به احترام بر بی‌طرفی، استقلال، حقوق بین‌الملل بشردوستانه، نیاز مستمر تضمین حکومت‌داری خوب، ارائۀ خدمات، ترویج حاکمیت قانون و نیز آزادی‌های اساسی همه افغان‌ها تأکید شده است .

اتحادیۀ اروپا و کشورهای آسیای مرکزی ایجاد دولت فراگیر از طریق یک فرایند سیاسی مشروع براساس مشارکت معنادار همه گروه‌های قومی و سیاسی را مهم خوانده و احترام به حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان، دختران، کودکان و نیز اقلیت‌ها را ضروری دانسته‌اند.

نماینده‌گان در این نشست بر اهمیت جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان به‌عنوان پایگاه تروریزم، تأمین مالی یا گسترش افراط‌‌گرایی خشونت‌آمیز به دیگر کشورها و جلوگیری از قاچاق انسان، اسلحه و مواد مخدر نیز تأکید کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در بیانیه‌ افزوده شده است که شرکت‌کننده‌گان نشست تاشکند، پشتی‌بانی‌شان را از کار جامعۀ بین‌المللی در افغانستان اعلام کرده‌اند‌. افزون بر این، موافقت شده است که اعضای اشتراک‌کننده، نشست‌های‌ منظم‌شان را در محل‌های مختلف به‌منظور مشورت، هماهنگی و هم‌کاری در تلاش برای پشتی‌بانی از افغانستان، ادامه دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: