دو روز پس از تصرف کابل از سوی گروه طالبان، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه نخستین نشست خبری‌اش را شب گذشته در مرکز اطلاعات و رسانه‌های دولت برگزار کرد. ذبیح‌الله مجاهد که پیش از این تصویری از او پخش نشده بود، در این نشست می‌گوید که به حضور و فعالیت زنان در جامعه، شدید نیاز است.

سخنگوی طالبان می‌گوید، «موضوع زنان مهم است و مادران و خواهران ما عنصر مهم جامعۀ ماست و در چوکات اسلامی در همۀ بخش‌ها باید کار کنند و هیچ تبعیض وجود ندارد. به حضور و فعالیت زنان در جامعه شدیداً نیاز است.»

‏ذبیح‌الله مجاهد می‌‌افزاید که رسانه‌ها خلاف اصول و ارزش‌های اسلامی نشرات نکنند، بی‌طرفی را حفظ کنند و انتقاد سالم داشته باشند. او تأکید می‌کند که ارزش‌های ملی برای مردم افغانستان مهم است و رسانه‌ها نباید خلاف این ارزش‌ها نشرات کنند. «در چوکات اسلامی همه رسانه‌ها آزاد هست. رسانه‌ها باید بی‌طرف باشد و در آینده متوجه نواقص آن خواهیم بود.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، آقای مجاهد با اشاره به وضعیت امنیتی کابل خطاب به باشنده‌گان این شهر می‌افزاید، تمامی باشند‌ه‌گان کابل مطمین باشند که امنیت‌شان صددرصد تأمین می‌شود.

سخنگوی طالبان تأکید می‌کند که زیربنای اقتصادی کشور باید تقویت شود و این گروه گام‌های جدی برمی‌دارد و از منابع اقتصادی بهره‌وری می‌کند. به گفتۀ او، در زمان اندک تغییرات مثبت در اقتصاد و تجارت کشور به‌وجود می‌آید. ذبیح‌الله مجاهد می‌گوید که کشورهای جهان و همسایه مطمین باشند هیچ آسیبی از خاک افغانستان متوجه آنان نخواهد شد.

او می‌افزاید، «در قسمت امنیت ترجمان‌ها و کارمندان دفاتر خارجی‌ها، چه کسانی که نظامی بوده، همه بخشیده شده‌اند و اطمینان می‌دهم که هیچ‌کس پشت دروازۀ آنان نخواهند رفت. از وجود آنان در آینده استفاده می‌شود. امارت امر کرده که هیچ‌کس در کابل تعقیب نمی‌شود و اگر کسی پشت دروازه‌های مردم رفت، شمارۀ تلفن ما هست و تماس بگیرند و مجازات می‌کنیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی طالبان نیز تأکید می‌کند که از «الف تا ی» همه بخشیده شده‌اند و به گفتۀ او، این به صلح کمک می‌کند. «اگر در جریان جنگ کسی آسیب دیده، پیامدهای جنگ است و خود ما هم آسیب دیده‌ایم.» به گفتۀ سخنگوی طالبان، این گروه برای جلوگیری از بی‌ثباتی مجبور است وضعیت را نظامی حفظ کند؛ اما به زودترین فرصت وضعیت کامل عادی خواهد شد.

ذبیح‌الله مجاهد می‌گوید، «افغانستان جای اشغال‌گر نیست و مذاکرات برای تشکیل حکومت اسلامی جریان دارد. در حکومت آینده همه جهت‌ها، اقوام و مردم در آن سهیم خواهد بود.»

آقای مجاهد در پاسخ به تغییر پرچم کنونی توضیح داد که بزرگان سیاسی در این زمینه تصمیم می‌گیرند و براساس خواست عموم مردم افغانستان اقدام خواهد شد. او می‌گوید، «دربارۀ قانونی که پاسخ‌گوی نیازمندی‌های همه مردم باشد، حکومت جدید تصمیم می‌گیرد.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

ذبیح‌الله مجاهد نیز می‌گوید که روی ساخت نظام کار با جدیت ادامه دارد و به‌زودی اعلام می‌شود. او به مردم اطمینان می‌دهد که هیچ اسلحه به پاکستان قاچاق نمی‌شود و همه مرزها با جدیت کنترل می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: