عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی که امروز (چهارشنبه، هشتم دلو/بهمن) در یک سمینار بانوان شرکت کرده بود، به پرسش‌ها و نگرانی‌ها در مورد روند صلح پاسخ داد.

آقای عبدالله می‌گوید که حقوق زنان در گفت‌وگوهای صلح برای حکومت افغانستان ارزش‌مند است و هیچ‌گونه معامله‌یی روی آن صورت نمی‌گیرد. به گفتۀ رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی، دولت و شهروندان خواهان صلح پایدار و آتش‌بس‌اند.

آقای عبدالله می‌افزاید، قرار است وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو در هفتۀ آینده نشستی را بر گزار کنند که در آن در مورد افغانستان بحث خواهد شد. او با اشاره به خواسته‌های اساسی مردم افغانستان می‌گوید که جنگ راه حل نیست و نتیجۀ گفت‌وگوها باید مثبت باشد.

رئیس شورای مصالحۀ ملی هم‌چنان می‌گوید، هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت در دوحه نیرومند و دارای ظرفیت بالاست که می‌تواند در گفت‌وگو با جانب مقابل علاوه بر حقوق زنان، از دستاوردها و حقوق تمام مردم افغانستان دفاع کند.

این اظهارات آقای عبدالله در حالی مطرح می‌شود که شماری از آگاهان سیاسی از ظرفیت هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت انتقاد می‌کنند.

فضل‌الرحمان اوریا، آگاه امور می‌گوید که اگر هیأت دولت ظرفیت می‌داشت، روند گفت‌وگوهای صلح با کندی مواجه نمی‌شد.

او می‌گوید: «این هیأت چنان ضعیف و ناتوان است که طالبان نمی‌خواهند با آنان گفت‌وگو کنند؛ زیرا این هیأت نه صلاحیت دارد، نه مسئولیت، ابتکار و برنامه. به همین دلیل، طالبان می‌گویند که نشست با چنین هیأتی سمبولیک است.»

نادر نادری، سخنگوی و عضو هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت در قطر روز گذشته گفته بود که دو طرف از ۹ روز به این‌سو با هم نشستی نداشته‌اند و دلیل آن را نیز عدم شرکت طالبان ذکر کرده بود.

خواستیم دیدگاه هیأت طالبان را نیز در این زمینه داشته باشیم، اما موفق نشدیم.

برخی دیگر از آگاهان امور می‌گویند که دلیل عدم شرکت طالبان در نشست گفت‌وگوهای صلح این است که این گروه منتظرند تا رئیس‌جمهور جدید آمریکا موضعش را در مورد روند صلح افغانستان اعلام کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: