شماری از باشندگان ولسوالی قلعه‌ی ذال کندز، به سلام‌وطندار می‌گویند که چندین دهه می‌شود آنان خواستار ارتقای خدمات صحی در این ولسوالی اند؛ اما این خواست آنان برآورده نشده است. به گفته‌ی آنان، شفاخانه‌ی این ولسوالی ظرفیت ۱۰ بستر را دارد که برای مراجعه‌کنندگان آن بسنده نیست. آن‌ها، از نداشتن تجهیزات معیاری در شفاخانه‌ی ولسوالی قلعه‌ی ذال نیز شکایت دارند و می‌گویند که سال‌های می‌شود بیش‌تر بیماران شان را برای درمان به مرکز کندز منتقل می‌کنند.

اسدالله توفان، باشنده‌ی ولسوالی قلعه‌ی ذال، می‌گوید: «یک کلینیک بسیار کوچک داریم که آن هم در یک ولسوالی درجه دوم به ما کفایت‌کننده نیست؛ شاید پنج یا ۱۰ بستر هم نداشته باشد. در این کلینیک کم‌بود دوا داریم، کم‌بود داکتران متخصص داریم، کم‌بود نرس داریم، کم‌بود آمبولانس وغیره. وقتی مریض‌ها مراجعه می‌کنند، به دلیل کوچک‌بودن کلینیک به اکثر مریض‌ها نوبت نمی‌رسد؛ چون گنجایش کلینیک به حد کافی نیست. مثلاً ظرفیتش بسیار کم است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

در همین حال، امان‌الله رحمانی، دیگر باشنده‌ی ولسوالی قلعه‌ی ذال، می‌گوید که روزانه تا حدود ۱۰۰ تن به شفاخانه‌ی این ولسوالی مراجعه می‌کنند؛ اما به دلیل کم‌بود پرسنل و کوچک‌بودن شفاخانه، به همه بیماران رسیدگی نمی‌شود.

امان‌الله می‌‌افزاید: «ما مجبور می‌شویم مریض‌ها را به مرکز ولایت انتقال بدهیم. به خاطر خراب‌بودن راه، گاهی مریض‌ها در راه تلف می‌شوند. اگر کلینیک مجهز داشته باشیم، ضرورت به رفتن نزد داکتر/پزشک تا مرکز ولایت را نداریم. ما از مسئولان مربوطه‌ی دولت تقاضامندیم که کلینیک را ارتقا بدهند و تجهیزات و داکتران متخصص را نیز بیاورند.»

از سویی هم، مسئولان در ریاست صحت عامه‌ی کندز، می‌گویند که آنان تلاش می‌کنند به مشکلات صحی باشندگان در نقاط مختلف این ولایت رسیدگی کنند.

رحمت‌الله طوطاخیل، معاون ریاست صحت عامه‌ی کندز، به سلام‌وطندار می‌گوید که در این ولسوالی شش مرکز صحی وجود دارد و به گونه‌ی شبانه‌روزی عرضه‌ی خدمات می‌کند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «ان‌شاءالله کلینیک آق‌تپه عنقریب ارتقا می‌کند؛ تشکیلش زیاد می‌شود؛ دارویش زیاد می‌شود؛ پرسنلش زیاد می‌شود و مشکلات مردم را حل می‌کند. یک جراح داکتران نسایی_ولادی این‌ها که بست‌های شان کم‌بود بود، هفته‌ی گذشته تکمیل شد.»

گفتنی است که ولسوالی قلعه‌ی ذال، از ولسوالی‌های پرجمعیت کندز است که باشندگان آن همواره از کم‌بود زمینه‌ی دست‌رسی به خدمات صحی شکایت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: