شماری از بیماران در شفاخانه‌ی ولایتی «نایب امین‌الله خان لوگری» در لوگر، به سلام‌وطندار می‌گویند که شمار بیماران بستری‌شده در این شفاخانه نسبت به گذشته دوبرابر شده است و امکانات موجود برای بیماران در شفاخانه‌ی ولایتی، بسنده نیست. آن‌ها، می‌افزایند که شفاخانه‌ی «نایب امین‌الله خان لوگری»، جای کافی برای بستر و درمان بیماران ندارد و با کم‌بود پزشک و دارو نیز روبه‌رو است.

عصمت‌الله، بیمار در شفاخانه‌ی ولایتی «نایب امین‌الله خان لوگری»، در این باره می‌گوید: «خواست من این است که یک جای منظم برای بیماران در شفاخانه‌ی ولایتی بسازند، شمار بستر را افزایش دهند، شفاخانه توسعه داده شود و به شفاخانه خدمات ارائه کنند. در اتاقی که برای یک بیمار ساخته شده، پنج بیمار قرار داده شده است.»

طلاخان، دیگر بیمار در شفاخانه‌ی ولایتی «نایب امین‌الله خان لوگری»، نیز در این باره می‌گوید: «من از ساحه‌ی بخش‌آباد شهر پل‌علم این جا آمده‌ام، نواسه‌ام بیمار است. شفاخانه بسیار کوچک است؛ بیماران و بیمارداران با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. خواست ما این است که شمار بستر شفاخانه را افزایش دهند و به شفاخانه دارو کمک کنند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

نجیب‌الله که از ولسوالی خوشی لوگر به شفاخانه‌ی ولایتی این ولایت آمده است، می‌گوید که اقتصاد مردم نسبت به گذشته ضعیف شده و به همین دلیل، شمار بیماران به شفاخانه‌های دولتی و مرکزهای صحی در پل‌علم و ولسوالی‌های لوگر، افزایش یافته است.

او می‌افزاید که وزارت صحت عامه باید به مشکلات بیماران و بیمارداران در شفاخانه‌ی «نایب امین‌الله خان لوگری» در شهر پل‌علم، به گونه‌ی درست رسیدگی کند.

نجیب‌الله، تأکید می‌کند: «من از ولسوالی خوشی آمده‌ام تا عمل جراحی کنم. شمار بیماران در این شفاخانه زیاد شده؛ چون اقتصاد مردم ضعیف شده و دارو و خدمات در شفاخانه‌های دولتی رایگان است. پزشکان باید زیاد شود، شمار بسترها باید افزایش یابد و نیز مشکل برق در این شفاخانه حل شود.»

از سویی هم، گل‌اسلام بره‌کی، معاون شفاخانه‌ی ۱۵۰ بستر «نایب امین‌الله خان لوگری»، می‌گوید که این شفاخانه با مشکل معیاری‌نبودن ساختمان روبه‌رو است.

او می‌افزاید که به طور میانگین روزانه ۱۲۰۰ بیمار از ولسوالی‌های محمدآغه، بره‌کی برک، چرخ و خوشی این ولایت، به شفاخانه‌ی ۱۵۰ بستر «نایب امین‌الله خان لوگری» مراجعه می‌کنند و امکانات موجود به آن‌ها بسنده نیست.

معاون شفاخانه‌ی ۱۵۰ بستر «نایب امین‌الله خان لوگری»، تصریح می‌کند: «ما ساختمان معیاری نداریم، امکانات برای معاینه نداریم. شمار بیماران در شفاخانه زیاد شده، در یک روز گذشته ۱۲۰۰ تن مراجعه کرده اند؛ در اصل این شمار باید ۶۰۰ تن باشد. اکنون ۱۰۰ بیمار روی بستر هستند که زنان، مردان و کودکان اند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

با این حال، فهیم‌الله لودین، سخن‌گوی ریاست صحت عامه‌ی لوگر، به سلام‌وطندار می‌گوید که مشکلات شفاخانه‌ی ولایتی «نایب امین‌الله خان لوگری» را با وزارت صحت عامه و نهادهای بین‌المللی در میان گذاشته و امیدوار اند مشکلات این شفاخانه کامل حل شود.

او می‌افزاید: «عرضه‌ی خدمات به بیماران در شفاخانه در حال اجرا است، ما با کم‌بود جا روبه‌رو هستیم، مکان مناسبی برای خدمات نداریم، مکانی برای نگه‌داری تجهیزات نداریم. این مشکلات را با مسئولان مربوطه در میان گذاشته‌ایم و به زودی حل خواهد شد.»

به گفته‌ی مسئولان، شفاخانه‌ی «نایب امین‌الله خان لوگری» با داشتن ۱۵۰ بستر، برای باشندگان شهر پل‌علم ساخته شده است؛ اما هم‌اکنون صدها بیمار از ولسوالی‌های محمدآغه، بره‌کی برک، چرخ و خوشی، نیز برای درمان به این شفاخانه مراجعه می‌کنند که به دلیل کم‌بود جا و امکانات، همه‌روزه ناامید به خانه‌های شان برمی‌گردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: