شماری از باشندگان و مراجعه‌کنندگان به بخش درمان بیماری‌های چشم در شفاخانه‌ی ولایتی پروان، با انتقاد از غیرفعال‌بودن این بخش، می‌گویند که ناچار اند بیماران شان را برای درمان، به ولایت‌های دیگر ببرند.

یاسر احمدی، جوان ۲۲‌ساله‌ای که برای درمان چشم پدربزرگش به شفاخانه‌ی ولایتی پروان آمده، می‌گوید که پیش از این، از غیرفعال‌بودن بخش درمان بیماری‌های چشم این شفاخانه، آگاهی نداشته و اکنون، ناچار است که بیمارش را برای درمان به کابل ببرد.

او می‌افزاید: «چشمش پرده پایین کرده. این‌ها حتا عملیات پرده‌ی چشم را ندارند. مجبوریم با مصارف چند برابر او را در کابل عملیات کنیم. از مسئولان مربوط تقاضا می‌کنیم که از طبقه‌ی ذکور و اناث داکتران را این جا پذیرش کنند، مردم به دیگر ولایت‌ها، خصوصاً کابل، سرگردان نشوند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

راحله، باشنده‌ی پروان که مشکل مشابه با یاسر را دارد، می‌گوید که برای درمان چشم مادرش به مرکز‌های صحی خصوصی مختلف سر زده؛ اما توان پرداخت هزینه‌های بلند درمان در این شفاخانه‌ها را ندارد. او نیز از مسئولان صحی می‌خواهد که بخش درمان بیماری‌های چشم در شفاخانه‌ی ولایتی پروان را فعال کنند.

راحله، می‌گوید: «مادرم چشم‌هایش پرده پایین کرده و به همین خاطر به شفاخانه‌ی ملکی پروان مراجعه کردیم که متأسفانه در بخش چشم فعالیت ندارد. هزینه‌ی آن هم در حدود ۲۵ هزار افغانی می‌شود و ما توان ۱۰ افغانی آن را هم حالا نداریم. تعداد زیاد مردم هم زن و هم مرد مراجعه می‌کنند به خاطر مشکل چشم.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

عبدالخلیل حیدری، سرطبیب در شفاخانه‌ی ۱۰۰بستر تخصصی پروان، به سلام‌وطندار می‌گوید بیش‌تر از پنج سال می‌شود که بخش درمان بیماری‌های چشم در این شفاخانه غیرفعال است. به گفته‌ی او، روزانه ده‌ها بیمار چشمی به این شفاخانه مراجعه می‌کنند.

حیدری، می‌افزاید: «قبلاً فعال بود. ما متخصص چشم داشتیم. یک تعداد وسایلش را هم داریم. چندین بار به مؤسسه‌های تمویل‌کننده پیشنهاد کردیم که هنوز متخصصان چشم گرفته نشده و مراجعه‌کننده‌اش هم زیاد است.»

باشندگان پروان، در حالی از غیرفعال‌بودن بخش درمان بیماری‌های چشم در شفاخانه‌ی تخصصی این ولایت، انتقاد می‌کنند که پیش از این، مسئولان وزارت صحت عامه، گفته بودند که در شفاخانه‌های دولتی هر ولایت، مرکز درمان چشم ایجاد می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: